Що таке злочин Мета

Вид материалаДокументы

Содержание


Основні поняття
I. Організаційний момент
IV. Закріплення нових знань і вмінь
III. Вивчення нового матеріалу
2.Склад злочину
3. Наслідки злочину для особи та суспільства
IV. Закріплення нових знань і вмінь
Подобный материал:
Тема . Що таке злочин

Мета : ознайомити учнів із злочином та його основними характеристиками (ознаками, складовими, видами); довести, що злочинними є дії як суб’єкта злочину, так і злочинна бездіяльність; розвивати вміння працювати з правовими документами, робити висновки, аналізувати ситуації, працювати зі схемами; виховувати нетерпимість до злочину, законослухняність.

Обладнання і матеріали: Конституція України; витяги з Кримінального кодексу України; схеми “ Склад злочину ”, “ Класифікація злочинів “; пам’ятка для роботи в групах; епіграф на дошці: “ Людина є не що інше, як ряд її вчинків ” Гегель.

Основні поняття: злочин, види злочину, склад злочину, наслідки злочину, вина, стадії вчинення злочину.

Тип уроку: урок засвоєння нового навчального матеріалу.

Структура уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

III. Вивчення нового матеріалу
  1. Поняття злочину, його ознаки та класифікація.
  2. Склад злочину.
  3. Наслідки злочину для особи та суспільства.

IV. Закріплення нових знань і вмінь

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

Хід уроку
  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
  • Перевірка домашнього завдання у вигляді експрес-опитування щодо минулої теми:
  1. Що вивчає адміністративне право?
  2. Назвіть ознаки адміністративного правопорушення.
  3. Які органи мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення?
  4. Назвіть особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх.
  5. Що таке стягнення та які його види ви знаєте?
  • Учитель проводить бесіду за відомими учням із життя чи засобів масової інформації випадками злочинів. Наприклад, група підлітків викрала автомобіль; хлопець на вулиці пограбував жінку, погрожуючи їй ножем; озброєний чоловік здійснив напад на відділення банку. У ході бесіди формулюються висновки про актуальність теми уроку в умовах сьогодення.

Учитель оголошує мету, завдання та план уроку.

III. Вивчення нового матеріалу
  1. Поняття злочину, його ознаки та класифікація

А) Учні опрацьовують матеріали Кримінального Кодексу України та визначають поняття “злочин”.

Учні порівнюють злочин з адміністративним правопорушенням ( за допомогою побудови “діаграми Венна”), на основі визначення ознак злочину.


Ознаки злочину






Вчитель наголошує на особливості злочинів: суспільна небезпека та встановлення злочину виключно Кримінальним кодексом.

Проміжне закріплення матеріалу.

Фронтальна робота з учнями: назвати ознаки злочину, розглядаючи юридичні ситуації.
  1. 15-річний хлопець у день свого народження побив свою однокласницю за те, що вона не захотіла з ним танцювати, заподіявши потерпілій тілесні ушкодження, що спричинили розлад здоров’я .
  2. В автобусі міського маршруту двоє юнаків, розмовляючи так, щоб було чути іншим пасажирам, які знаходились поруч, вживали час від часу брутальні слова. На зауваження пасажирів вони не реагували.

Б) Учні працюють в групах із витягами з Кримінального кодексу України (ст. 12, ст. 115, ст. 118, ст. 119, ст. 293, ст. 296).

За результатами роботи груп складається схема “ Класифікація злочинів”.

Класифікація злочинів



2.Склад злочину

Розповідь учителя з використанням схеми “Склад злочину”.




Учитель наводить приклади та наголошує, що вина може бути умисною, або ж злочин може бути здійснений внаслідок необережності – через недбалість або самовпевненість. Приклади: а) Пасічник у тролейбусі викрав гаманець у Рогової, розрізавши її сумку “заточкою”, спеціально виготовленою на заводі, де він працює ( форма вини - прямий умисел) ;

б) Кіпріані під час ремонту балкона розмішував вапняний розчин рукою в гумовій рукавичці. Діти, що знаходились за парканом на території школи, дражнили його. Щоб прогнати їх, чоловік махнув цією рукою в їхній бік. При цьому залишки вапняного розчину злетіли з руки і потрапили в око хлопчика Андрія, спричинивши хімічний опік очей з ураженням роговиці. За висновками судово-медичної експертизи ці ушкодження середньої важкості (форма вини – необережність у виді злочинної самовпевненості).

3. Наслідки злочину для особи та суспільства

Учитель проводить бесіду з учнями, з’ясовуючи , якими, на їх думку, є наслідки злочину для особи та суспільства.

Робота в групах. Учні читають наведені ситуації та дають відповіді на поставлені запитання: чи передбачали злочинці наслідки своїх діянь? Чи змінюють злочини життя потерпілих? Чи впливають злочини на суспільство? Яким чином?
  1. З дитинства я мріяв стати пілотом. Але тільки-но пройшов медичну комісію, як по дорозі додому мене збив п’яний водій. Скло мені пошкодило очі.
  2. Мені 70 років. Коли я йшла в магазин мене пограбували двоє молодиків. Тепер у мене немає грошей на їжу та ліки. Родичів у мене немає.
  3. Мій чоловік пізно повертався додому. Хтось ударив його по голові та обікрав. У нього дуже серйозна травма, потрібна операція. У нас троє малих дітей.
  4. Я поверталася зі школи у новій модній куртці. Двоє дівчат перепинили мене й силоміць забрали мою куртку. Упродовж усіх літніх канікул я важко працювала, аби заробити на неї грошей. Зараз у мене немає ані куртки, ані роботи.

Групи презентують результати своєї роботи.

Перегляд ролика про колонію для неповнолітніх.

IV. Закріплення нових знань і вмінь

Формуються малі групи, які опрацьовують ситуації наведені в підручнику (Наровлянський О. Д. Правознавство (практичний курс): Підручник для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2009.- 216с.) с.177-178.

V. Підсумки уроку

Обмін думками в парах з приводу наступних запитань:

- Чим відрізняється злочин від адміністративного правопорушення?

- З яких елементів складається злочин?

- На які види поділяються злочини?

VI. Домашнє завдання
  1. Прочитати теоретичний матеріал підручника (Наровлянський О. Д. Правознавство (практичний курс): Підручник для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2009.- 216с.) §24.
  2. Спробуйте змоделювати юридичну ситуацію, яка б демонструвала скоєння злочину.