Вища нервова діяльність людини Урок з біології в 9 класі

Вид материалаУрок

Содержание


Учні висловлюють свою думку.
Учні опрацьовують 1 абзац на с.39 підручника і відповідають на запитання вчителя: „Про що ви дізнаєтесь , вивчивши цю тему?”
Учні записують тему уроку в робочій зошит. Учитель ставить перед учнями задачі уроку (їх обов’язково треба записати на дошці).
Учні відповідають на запитання вчителя: „Нервова система виконує функції регулювання роботи органів і систем організму людини”.
Учні, за допомогою „термінологічного словничка”, які є на кожної парті, згадують значення слова
Учитель пропонує учням, користуючись підручником с.40, накреслити визначення вищої нервової діяльності в вигляді схеми. Один уче
V.Систематизація знань
Учитель поділяє учнів на групи за допомогою карток і ставить проблему
Обрати лідера, який презентує класу ваші ідеї.
Вправа „Групове інтерв’ю”
Гипотеза –
Рефлекс –
Мотивація навчальної діяльності
Подобный материал:
Вища нервова діяльність людини

Урок з біології в 9 класі

Цілі: сформувати поняття „вища нервова діяльність”, „безумовно-рефлекторна діяльність”, „умовно-рефлекторна діяльність” людини, „поведінкові реакції”, „психічні процеси”. Закріпити навички роботи в групах. Розвивати мислення, пам’ять, творчі здібності, цікавість до предмету. Формувати соціальну компетентність в учнів. Виховувати бажання дотримуватись режиму праці й відпочинку, правил розумової діяльності.

Обладнання: дидактичні картки „Будова нервової системи людини”, портрети видатних фізіологів І. П. Павлова, І. М. Сєченова; плакати „Можливі теми рефератів і повідомлень”, пам’ятки „Правила написання реферату”, „Література для написання реферату з теми: „Вища нервова діяльність людини” плакат з віршем Є Євтушенко, лозунг „Пізнай самого себе”, термінологічні словнички, картки з надписами: „безумовно-рефлекторна діяльність”, „умовно-рефлекторна діяльність”, картки для поділу на групи .

Тип уроку: Засвоєння нових знань.


Хід уроку

І. Організація класу 3 хв.

Привітання.

Вправа „Групове інтерв’ю”

Учні відповідають на запитання вчителя: Чому вони прийшли на урок?

( Відповіді можуть бути різними: „хочу більше знати”; „виправити оцінку”, „тому що мені цікаво” та ін.)

- На при кінці уроку ми з’ясуємо, чи справдилися ваші сподівання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності 5хв.

Душа синяя – синяя,

Своя, а недотрога…

Поехать бы в себя,

Да дальняя дорога.

Е. Евтушенко

- На вашу думку про що говорить у своєму вірші відомий російський поет?

- Як пов’язані слова Євтушенка з девізом філософів Стародавньої Греції „Пізнай самого себе”?

- Чи зберіг цій девіз значення до сьогодні?

Учні висловлюють свою думку.

- Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ біології людини „ Біологічні основи поведінки людини. Вища нервова діяльність”.

Учні опрацьовують 1 абзац на с.39 підручника і відповідають на запитання вчителя: „Про що ви дізнаєтесь , вивчивши цю тему?”

- Знання закономірностей вищої нервової діяльності має велике значення для навчання, виховання, трудової діяльності, збереження здоров’я людини. Знання теми допоможуть вам зрозуміти різноманітність поведінки людей. Ці знання ви зможете використовувати на практиці для вирішення конфліктних ситуацій в процесі спілкування з дорослими і однолітками. Але шкільна програма вивчає тільки основи вищої нервової діяльності людини.

Хто хоче дізнатися більше може самостійно поповнювати свої знання і отримати за це оцінку. Для цього вам надається література і теми рефератів

Учні записують тему уроку в робочій зошит. Учитель ставить перед учнями задачі уроку (їх обов’язково треба записати на дошці).

Задачі уроку:
  • Засвоїти поняття: „безумовно-рефлекторна діяльність”, „умовно-рефлекторна діяльність” людини.
  • Навчитися застосовувати знання на практиці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань 5хв.

За допомогою дидактичних карток, які роздані на кожну парту, учні працюють в парах повторюючи:
  1. будову нервової системи людини;
  2. будову ЦНС людини;

- Згадайте які функції виконує нервова система в організмі людини?

Учні відповідають на запитання вчителя: „Нервова система виконує функції регулювання роботи органів і систем організму людини”.

- А ще нервова система в організмі людини визначає психічну діяльність індивіда.

ІV.Засвоєння і осмислення нових знань

1. Гіпотези психічної діяльності людини. 5хв.

Учні, за допомогою „термінологічного словничка”, які є на кожної парті, згадують значення слова Гіпотеза”.

- Щодо походження психічної діяльності людини здавна існували два погляди. Згідно з одним поглядом, психіка є результатом діяльності мозку, в якому відбиваються зовнішні події і внутрішній стан організму. Завдяки діяльності мозку людина оцінює різноманітні явища і події й відповідним чином реагує на них. Згідно з другим поглядом (релігійним) поведінкою людини керує нематеріальна душа, яка утворена надприродними силами , що перебувають поза організмом людини. Ці дві гіпотези про природу психіки існують і тепер. Однак результати численних свідчать про те, що саме діяльність мозку є матеріальною основою психіки.

Майже все необхідне для своєї життєдіяльності організм одержує із зовнішнього середовища. Брак чогось для підтримки життя й розвитку організму викликає особливий стан, що зветься потребою. Складний комплекс дій, що спрямовані на задоволення наявної потреби організму називають поведінкою.

Поведінка людини – це сукупність фізіологічних і психічних процесів. Якщо основні закони роботи органів і систем практично однакові для всіх людей, то психіка – це те що відрізняє одну людину вид іншої. Психіка людини залежить від її індивідуальних спадкових задатків, від життєвого досвіду, якого набула людина. Тому поведінка людей така різноманітна і неповторна.

До безперервних змін навколишнього та внутрішнього середовища організм пристосовується завдяки природженим і набутим рефлексам.

Фізіологічні та психічні процеси нероздільні. Наука, що вивчає фізіологію мозкових процесів, які породжують психічні явища, називається психофізіологією.

Учні, за допомогою „термінологічного словничка” знаходять визначення і відповідають не запитання учителя:
  • що таке потреба?
  • що таке психіка?
  • що таке поведінка?
  • що таке рефлекс?
  • що таке психофізіологія?

2. Історична довідка. 5хв.

Учні опрацьовують 1і 2 абзац на с.40 підручника і складають історичну довідку розвитку науки психофізіології.

Учитель розташовує на дошці портрети Рене Декарта, Іржи Прохазки, І. М Сєченова, І. П. Павлова і викликає одного з учнів для повідомлення.

3.Рефлекторна діяльність організму. 5хв.

- Природжені реакції на дію подразника І. П . Павлов назвав безумовно-рефлекторною діяльністю. Вони успадковуються і є характерними для того чи іншого виду організмів.

Упродовж життя в кожної особини формується багато нових рефлекторних реакцій, так званих набутих, характерних тільки для неї. Набуті реакції організму І. П . Павлов визначив як умовно-рефлекторною діяльність.

Інтерактивна вправа „Пересування”

У класі розташовані картки з надписами: „безумовно-рефлекторна діяльність”, „умовно-рефлекторна діяльність”. Учитель називає види діяльності. Учні обирають правильну відповідь за допомогою пересування.
  • дихання,
  • читання,
  • мигання повік очей,
  • ходіння,
  • кашель,
  • співання пісень,
  • висмикування руки від огню.

4. Візуальне визначення (визначення – схема) 2хв.

Учитель дає визначення креслить схему.

Безумовно – та умовно-рефлекторна діяльність людини і тварин

взаємопов’язані й разом становлять вищу нервову діяльність. Вона є функцією корі великого мозку та підкіркових ядер.

ВНД = БРД +УРД

ВНД - вища нервова діяльність.

БРД - безумовно-рефлекторна діяльність.

УРД - умовно-рефлекторна діяльність.

5.Самостийна творча робота учнів. 5хв.

Учитель пропонує учням, користуючись підручником с.40, накреслити визначення вищої нервової діяльності в вигляді схеми. Один учень працює біля дошки.

Відповіді можуть виглядати приблизно так:


поведінку

забезпечуючи
В ища нервова діяльність – це сукупність взаємопов’язаних нервових процесів, що відбиваються в головному мозку і забезпечують поведінку особини.

Нервових ― ― ― ― ― →

ВНД {сукупність ↕ що відбуваються =

Процесів ― ― ― ― ― →


V.Систематизація знань 10хв.

1. Письмове тестування „Вірно – Невірно”. 3хв.

І варіант. Учитель проголошує твердження. Учні висловлюють свою думку, словами: „Вірно” чи „Невірно”.

ІІ варіант. Учитель роздає учням картки з твердженнями:
  1. Психіка – це властива конкретної людині картина світу, що існує саме в її мозку. (вірно)
  2. Умовні рефлекси – вроджені реакції організму на подразники. (невірно)
  3. Вперше поняття „рефлекс” ввів в науку І. П. Павлов. (невірно)
  4. Знання закономірностей вищої нервової діяльності має велике значення для збереження здоров’я людини. (вірно)
  5. Безумовно-рефлекторна діяльність - формування нових рефлекторних реакцій людини в продовж життя. (невірно)
  6. Вища нервова діяльність – забезпечує поведінку людини. (вірно)

Учитель пропонує учням помінятися зошитами и виконати взаємоперевірку тесту і виставити оцінки. Формула оцінки: 6×1= 6(балів)

2. „ Власна гіпотеза”.7хв.

Учитель поділяє учнів на групи за допомогою карток і ставить проблему: Чому девіз „Пізнай самого себе” зберіг своє значення до сьогодні?

Учні повинні:
  1. Обговорити цю проблему з товаришами своєї групи.
  2. Обрати лідера, який презентує класу ваші ідеї.

Після обговорення оцінюють: кількість ідей, якість ідей, неповторність ідей.

VІ. Підсумки уроку. 3хв.

Учитель ставить запитання: „Чого ви сьогодні навчилися?”

Вправа „Групове інтерв’ю”

Учитель виставляє і коментує оцінки.


VІІ. Домашнє завдання. 2хв.
  1. Опрацювати § 9, відповісти на запитання ?1,2,3 с.41(усно) – 7балів
  2. Опрацювати § 9, вивчити визначення, відповісти на запитання ! 2 с.40 – 9балів
  3. Опрацювати § 9, вивчити визначення, підготувати повідомлення про діяльність видатних фізіологів І. П. Павлова, І. М. Сєченова (на вибір) – 12 балів.









М. В. Нестеров. «Портрет академика И. П. Павлова». 1935 год. Третьяковская галерея.





Р. Декарт. Иван Михайлович Сеченов


Термінологічний словничок

з біології 9 класу

тема: „Вища нервова діяльність людини”


ГИПОТЕЗА – теоретично доведене припущення.


ПОВЕДІНКА – складний комплекс пристосувальних актив, що спрямовані

на задоволення наявної потреби організму й виявляються в цілеспрямованій діяльності, яка спостерігається зовні .

ПОТРЕБА - брак чогось для підтримки життя й розвитку організму.


ПСИХИКА - це внутрішній суб’єктивний світ людини, це властива

конкретної людині картина світу, що існує в її мозку.


ПСИХОФІЗІОЛОГІЯ - наука, що займається вивченням фізіологічних

процесів мозку, які породжують психічні явища.


РЕФЛЕКС – реакція організму на зміну навколишнього і внутрішнього

середовища, що здійснюється за участю нервової системи.


Концепція використання дидактичних технологій, певних форм і методів роботи на уроці біології в 9 класі

Тема: „Вища нервова діяльність людини”

1. Для організації класу застосована інтерактивна вправа „Групове інтерв’ю” з метою виявлення мотивів навчальної діяльності учнів, утворення доброзичливої психологічної атмосфери і робочого настрою, а також закріплення практичних навичок висловлювання учнями власної думки.

2 . Мотивація навчальної діяльності проводиться з метою зацікавити учнів, спонукати до вивчення теми, націлювання на самоосвіту; чітко поставити перед учнями задачі уроку, що б вони знали чого повинні досягти, виконуючи завдання. Використовується педагогічна технологія А. Гіна „Здивуй!”

3. На етапі актуалізація опорних знань проводиться групова самостійна робота учнів, з застосуванням педагогічної технології „Рівний – рівному”, з метою досягнення високого КПД, коли один учень навчає іншого

4.В процесі вивчення нового матеріалу застосовуються різноманітні методи: вербальні, репродуктивні, інтерактивні. Проводяться індивідуальні і колективні форми роботи. Використовуються такі педагогічні прийоми, як робота з термінологічним словничком (цій прийом застосовується для візуального сприйняття термінів та включення різних видив пам’яті учнів), самостійна робота з підручником – складання історичної довідки (ця форма роботи сприяє самоосвітній компетентності учнів, навчає складати конспект, робити повідомлення), інтерактивна вправа „Пересування” вирішує дві задачі: по-перше – це прийом поетапного закріплення нового матеріалу, по-друге – це фізкультхвилинка. Репродуктивно – демонстративний прийом „Визначення – схема” застосовується з метою сприйняття і запам’ятовування визначення як аудіалами так і візуалами. Самостійна творча робота учнів спрямована на розвиток уяви і мислення.

5. Письмове тестування „Вірно – Невірно” на етапі систематизації знань дозволяє учителю за короткий проміжок часу провести моніторинг знань, які засвоїли учні на уроці. Прийом „взаємоперевірка” – економить час і виховує відповідальність учнів. Мозковий штурм групова інтерактивна творча форма роботи, яка допомагає учням систематизувати отримані знання, вжити їх на практиці, формує соціальну компетентність, розвиває творче мислення, виховує особистісні якості.

6. Підсумки уроку дозволяють учителю оцінити роботу учнів на уроці. Інтерактивна вправа „Групове інтерв’ю” допомагає учителю аналізувати свою роботу на уроці і робити певні висновки.

7. Диференційоване домашнє завдання дає учням свободу вибору, спонукає до самоосвіти.