М. М. Коцюбинський. Огляд життя І творчості письменника. Повість «Дорогою ціною»

Вид материалаДокументы

Содержание


Тип уроку
Міжпредметні зв’язки
Група «Родина». Повідомлення №1
Під час розповіді члени групи демонструють презентацію, а всі учні занотовують
Учитель. Дякую. А як ви думаєте, чому так відбувається? (Орієнтовні відповіді учнів: через заздрість, егоїзм, неуважність). Учит
Група «Літературознавці». Повідомлення №3
Упродовж розповіді демонструється презентація.
Група «Туроператори». Повідомлення № 4
Упродовж повідомлення слухачі знайомляться з буклетом.
Учитель. Отже, між визначенням оповідання та повість дуже незначна різниця, але вона є. То до якого жанру віднести твір «Дорогою
Учениця. Можна ще сказати, що тут, окрім теми здобуття волі, дуже широко розкривається тема кохання Остапа і Соломії. Учень 3
Учитель. Добре. А скажіть, будь ласка, який стан життя був тоді на Україні? Учень
Учитель. Чи мирилися селяни з таким становищем? Учень 2
Учитель. Хто був на чолі повстанців? Коли і де ми зустрічалися з цією особою? Учень 4
Учитель. Кого у творі називають гайдамакою і чому? Учень 5
IV. Узагальнення вивченого.
V. Підсумок уроку.
Карта взаємооцінки роботи учнів у групі
Карта самооцінки учня
Подобный материал:
ХАРКІВСЬКА ГІМНАЗІЯ №144

ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


МЕТОДИЧНЕ ОБ’ЄДНАННЯ ВЧИТЕЛІВ

УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ «ОБРІЇ»


М.М.Коцюбинський. Огляд життя і творчості письменника.

Повість «Дорогою ціною»


Відкритий урок української літератури

8-А клас


учитель української мови та літератури,

спеціаліст І кваліфікаційної категорії

Яценко Ганна Володимирівна


ХАРКІВ

16 лютого 2011 року


Тема: М.М.Коцюбинський. Огляд життя і творчості письменника. Повість «Дорогою ціною»

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом М.Коцюбинського; викликати бажання знати більше про цю людину, його творчість, вміти викладати свої погляди на життя; з’ясувати особливості жанру та історичний контекст повісті «Дорогою ціною», розкрити смислову та ідейну сутність вступу до твору; виховувати прагнення до самопізнання та самовдосконалення на прикладі життя і діяльності видатних людей, інтерес до історичного минулого рідного краю; розвивати навички виділення головного, сприйняття інформації на слух, коментування прочитаного, культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, самостійність, спостережливість учнів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи і прийоми: метод проектів, дослідницький, проблемно-пошуковий; евристична бесіда, презентація, дискусія, складання таблиці, тестування.

Обладнання: портрет М.М. Коцюбинського, фотоматеріали, ілюстрації до повісті «Дорогою ціною», підручник, презентації «Без коріння нема насіння» та «Життя коротке, мистецтво вічне», публікація «Повороти долі», буклет «Стежками М.М. Коцюбинського», проектор, мультимедійна дошка, комп’ютер, тести.

Міжпредметні зв’язки: українська мова, світова література, історія, географія.

Теорія літератури: повість, оповідання, імпресіонізм.


Хід уроку

І. Організаційний момент.


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель. Сьогодні ми розпочинаємо вивчення творчості надзвичайно цікавого письменника. Чим саме цікавого? Думаю, кожен із вас знайде свою відповідь на це запитання.

Запишіть, будь ласка, тему уроку в зошитах. Ви бачите, що нам потрібно буде за урок з’ясувати основні моменти життя письменника, особливості його творчості та розпочати знайомство з повістю «Дорогою ціною».


ІІ. Мотивація вивчення матеріалу.

Учитель. Михайло Михайлович Коцюбинський – особистість дуже неординарна. Ви вже змогли в цьому переконатися, коли готували вдома в групах повідомлення про цього письменника за різними завданнями. Сподіваюся, після знайомства з результатами ваших досліджень, кожен зробить висновок: чого можна повчитися у Коцюбинського? До того ж, наскільки уважно ви будете слухати однокласників, ми перевіримо тестуванням.


ІІІ. Основна частина уроку. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Огляд життя і творчості письменника.

1.1. Презентація підготовлених повідомлень.

Учитель. Розпочинаємо знайомство з письменником з його родинних зв’язків. Надаю слово групі «Родина».

Група «Родина». Повідомлення №1. Михайло Коцюбинський народився 17 вересня 1864 року у Вінниці, в родині дрібного службовця. Традиційно родинний зв'язок прийнято бачити у вигляді дерева. Так і ми наш проект назвали «Без коріння нема насіння», де хотіли б показати, які риси характеру подарували у спадок Михайлові Коцюбинському його батьки. Його мати, Гликерія Максимівна, передала синові «любов і розуміння природи», «тонку і глибоку душевну організацію», «інтерес до читання». Батько, Михайло Матвійович, був від природи людина неспокійна, не зносив утисків начальства, тому часто змінював місце роботи. Від нього у Михайлика виявилися прагнення до справедливості, наполегливість, любов до подорожей.

Під час розповіді члени групи демонструють презентацію, а всі учні занотовують

відповідні риси в зошитах у вигляді таблиці «Вплив родини».

Учитель. Дякую. Наступне слово журналістам.


Група «Журналісти». Повідомлення №2. Ми хочемо вам презентувати газету «Повороти долі», в якій зібрано цікаві факти з життя М.М. Коцюбинського.

Журналіст 1. Перша історія нас кличе у часи, коли Михайликові виповнилося 9 років. У родині тоді розмовляли виключно російською мовою. А коли хлопчик тяжко захворів, то в маренні він почав говорити українською. Безумовно, у Коцюбинських жили українці: нянька Хима, сліпий дід Купріян – і це вплинуло на Михайлика. Але нам здалося, що на генетичному рівні він уже був українцем. Звідси і назва статті. Після цієї історії Коцюбинський почав писати українські пісні на зразок народних.

Журналіст 2. Літературний талант у хлопчика помітив учитель російської літератури ще у другому класі бурси (Шаргородського духовного училища). Йому не лише сподобався твір Михайла про різдвяні канікули, але вчитель захистив свого учня від звинувачень інших у плагіаті, чим дав поштовх для розвитку таланту.

Журналіст 3. Не лише підтримка вчителя, а й кохання може підштовхнути до книги. Так, Коцюбинський в 11 років покохав 16-річну дівчину і, щоб вона звернула на нього увагу, почав читати багато книжок, зокрема твори Шевченка і Марка Вовчка.

Журналіст 4. Усі добре знають, що Коцюбинський часто виїжджав на лікування за кордон, де йому довелося скористатися «нетрадиційним методом» лікування. Під час виверження Везувію він знепритомнів, а коли привели його до тями, то звідкись навіть знайшовся апетит.

Журналіст 5. Шукаючи матеріал для своїх творів, Коцюбинський навіть хотів піти у монастир Кузьми-Дем’яна поблизу Алушти. Але не пощастило: монастир переробили на жіночий, тому матеріалу вистачило лише на оповідання «У грішний світ».

Журналіст 6. Дуже романтична і досить неординарна історія кохання Михайла Коцюбинського. Він у 1895 році познайомився зі своєю майбутньою дружиною Вірою Дейшею. Його захопили її розумні очі. Вони одружилися. У них було четверо дітей: Юрій, Оксана, Ірина, Роман. Але коли Михайлові Михайловичу виповнилося 40 років, він працював у статистичному бюро Чернігівського земства і зустрів там Олександру Іванівну Аплаксіну, яка була молодшою за письменника на 16 років. Довго Коцюбинський розривався між почуттям і обов’язком, врешті обрав обов’язок. Аплаксіна набагато пережила письменника. А коли проводжали його в останню путь, у труну хтось поклав вінок із цвіту яблуні, сплетений Олександрою. Вона зберігала вірність письменникові усе своє життя.

Учитель. Зрозуміло, що таку історію спричинила саме «тонка душевна організація» Коцюбинського, успадкована від матері. І ми почуємо відгомін цього кохання в багатьох творах письменника, зокрема і в повісті «Дорогою ціною».

Журналіст 7. Як було вже сказано, Коцюбинський тяжко хворів. Спочатку хвороба проявилася у філоксерній комісії, яка боролася із шкідником виноградників (філоксерою) в Молдавії та Криму. Письменник думав, що то хвороба ніг, а виявилося – нерви та серце. Нервові перевантаження і вплинули на досить коротке життя (він прожив усього 49 років) Коцюбинського. Серед подій, які скорочували його життя були: 1) руйнація виноградників, які були сенсом життя їх господарів; 2) жорстокі розправи над мирним населенням, які він бачив під час революції 1905 року; 3) побачені ним тяжкі страждання і смерть близьких друзів, зокрема І.Я.Франка.

Журналіст 8. А ще Коцюбинський переймався питанням: чому у нас не вміють шанувати письменників? Адже він бачив в Італії, як скидали шапки і віталися з італійським літератором. А у нас шана приходить хіба що після смерті.

Учитель. Дякую. А як ви думаєте, чому так відбувається? (Орієнтовні відповіді учнів: через заздрість, егоїзм, неуважність).

Учитель. Коцюбинський був дуже уважним до інших, тому прагнення до справедливості, успадковане ним від батька, привело його свого часу до революційних та просвітницьких організацій «Народна воля» і «Братство тарасівців». А що ж ми можемо сказати про його творчість? Надамо слово літературознавцям.


Група «Літературознавці». Повідомлення №3. Усе своє свідоме і коротке життя Михайло Михайлович Коцюбинський присвятив творчості. Тому епіграфом до нашого повідомлення ми взяли такі його слова: “… Щось сильне тягне мене до літературної праці – і літературі я відданий цілою душею”.

На його смаки в літературі вплинули, в першу чергу, українські письменники: Т.Г.Шевченко, Марко Вовчок, І.С.Нечуй-Левицький, Панас Мирний, Василь Стефаник. Але йому дуже подобалися європейські письменники: Гамсун, Шніцлер, Стріндберг, Метерлінк, Мопассан, Ібсен. Про це він писав у своїх листах друзям та видавцям.

Перші спроби в літературі виявилися невдалими. Критики дали негативну рецензію на оповідання “Андрій Соловейко, або Вченіє світ, а невченіє тьма” і не надрукували його. Так само не були опубліковані наступні оповідання “21-го грудня, на введеніє”, “Дядько та тітка”. Першим надрукованим у львівському журналі Дзвінок” став вірш Коцюбинського “Наша хатка”.

Рання творчість пройшла під впливом І.С.Нечуя-Левицького та Панаса Мирного. Найхарактернішими для неї є дитячі оповідання та твори на тему села.

На другому етапі Коцюбинський ще зберігає сюжетні твори, проте експериментує із їх жанрами (нариси, образки тощо). Третій етап найхарактерніший, оскільки в цей час написані найвідоміші психологічні новели “Лялечка”, “В дорозі”, “Невідомий”, “Коні не винні”, “Intermezzo”, акварель “На камені”, етюд “Цвіт яблуні”, повість “Fata morgana”, поезії в прозі – цикл “З глибини”. Для цього періоду притаманний стиль імпресіонізм – звернення до почуттів, внутрішнього світу, вражень людини.

Останній період характеризується композиційною гармонією у творах. У цей час написана відома повість «Тіні забутих предків».

Упродовж розповіді демонструється презентація.

Учитель. Дякую. Як ви думаєте, до якого етапу творчості належить повість «Дорогою ціною»? (До другого, коли ще зберігається сюжет твору).

Учитель. Наступна група нам розкриє таку характерну рису М.Коцюбинського, як любов до подорожей.

Група «Туроператори». Повідомлення № 4. Ми, представники туристичної фірми «Літературні шляхи», пропонуємо вам ексклюзивний тур. Сьогодні ви можете вирушити в заочну подорож «Стежками М.М. Коцюбинського». Ви побуваєте у різних містах України, зокрема: у Вінниці, де знаходиться музей-садиба письменника; у Шаргороді, де він навчався в бурсі (духовному училищі); у Кам’янці-Подільському, де він жив рік після закінчення бурси; у Чернігові, де довгий час жив зі своєю сім’єю, працював у Чернігівському земстві, де зустрівся з Олександрою Іванівною Аплаксіною; у Житомирі, де Коцюбинський працював у газеті «Волинь».

Ми також пропонуємо відвідати європейські країни, де Коцюбинський лікувався: Італію, зокрема острів Капрі, де він зустрічався з Максимом Горьким; Німеччину, Швейцарію та Австрію.

А тим, хто хочуть відчути атмосферу юності письменника, пропонуємо завітати на виноградники Криму та Молдови, де свого часу Михайло Коцюбинський працював у філоксерній комісії (знищуючи філоксеру – шкідника виноградників).

Бажаємо вам багато цікавих вражень!

Упродовж повідомлення слухачі знайомляться з буклетом.

Учитель. Ви уважно прослухали повідомлення про життя і творчість М.М.Коцюбинського, переглянули підготовлені матеріали, тому для вас не викличе труднощів скласти невеличкий тест.

1.2. Тестування.

1. Михайло Коцюбинський успадкував від матері

а) музикальний слух;

б) тонку душевну організацію;

в) невисокий зріст;

г) запальний характер.

2. Батько вплинув на

а) прагнення до справедливості;

б) бажання кидати роботу;

в) любов до читання;

г) розуміння української мови.

3. Михайло заговорив українською під час хвороби

а) у 6 років;

б) у 7 років;

в) у 8 років;

г) у 9 років.

4. Літературний талант у Коцюбинського виявив

а) учитель української мови;

б) учитель іноземної мови;

в) учитель російської мови;

г) учитель історії.

5. Закохавшись в 11 років у 16-річну дівчину, Михайло Коцюбинський

а) запросив її в кіно;

б) подарував їй цікаву книгу;

в) почав багато читати;

г) написав і присвятив їй вірш.

6. Письменник збирався піти у монастир

а) щоб стати ченцем;

б) щоб помолитися;

в) щоб відпочити;

г) щоб зібрати матеріал для повісті.

7. Олександра Іванівна Аплаксіна була Коцюбинському

а) коханою;

б) донькою;

в) дружиною;

г) матір’ю.

8. М.Коцюбинський мав хворобу

а) ніг;

б) печінки;

в) голови;

г) серця.

9. На лікування Михайло Михайлович їздив у

а) Францію, Німеччину, Швецію;

б) Італію, Швейцарію, Австрію;

в) Німеччину, Іспанію, Великобританію;

г) Польщу, Італію, Китай.

10. Рання творчість Коцюбинського пройшла під впливом

а) Івана Нечуя-Левицького;

б) Панаса Мирного;

в) Василя Стефаника;

г) Марка Вовчка.

11. У зрілому віці (ІІІ етап творчості) Коцюбинський пише твори у стилі

а) романтизму;

б) класицизму;

в) імпресіонізму;

г) реалізму.

12. Установіть відповідність між місцевостями та установами, які там знаходяться, де працював М.М.Коцюбинський.

1. Крим а) бурса

2. Чернігів б) газета «Волинь»

3. Житомир в) філоксерна комісія

4. Шаргород г) земство

5. Молдавія

Взаємоперевірка: 1. б; 2. а; 3. г; 4. в; 5. в; 6. г; 7. а; 8. г; 9. б; 10. а, б; 11. в;

12) 1. в 2. г 3. б 4. а 5. в.

2. Знайомство з повістю «Дорогою ціною».

2.1. Визначення жанру. Міні-дискусія.

Учитель. А тепер перейдемо безпосередньо до твору М.Коцюбинського «Дорогою ціною». Літературознавці й досі сперечаються: оповідання це чи повість? Спробуймо з’ясувати, до якого жанру його віднести.
  • Що таке оповідання?

Учень. Оповідання – невеликий розповідний твір, в якому йде мова про якусь одну чи декілька подій у житті однієї чи не багатьох дійових осіб.
  • Що таке повість?

Учениця. Повість – більший від оповідання розповідний твір, у якому досить широко змальовано життя одного чи кількох героїв протягом досить тривалого або важливого подіями часу.

Учитель. Отже, між визначенням оповідання та повість дуже незначна різниця, але вона є. То до якого жанру віднести твір «Дорогою ціною»?

Учень. Я вважаю, що це оповідання, тому що мова йде про одну подію – втечу Остапа Мандрики від пана за Дунай. Він і є головним героєм твору.

Учень 2. А на мою думку, це повість, бо, окрім Остапа, важливою героїнею є і Соломія, ми дізнаємося і про її життя, ще про життя Івана Котигорошка, їхнього земляка, та про долю циганської родини, куди Остап і Соломія потрапили під час втечі.

Учениця. Можна ще сказати, що тут, окрім теми здобуття волі, дуже широко розкривається тема кохання Остапа і Соломії.

Учень 3. Ще ми бачимо Остапа в кінці твору вже старим, вже минуло кілька років, тобто час не обмежений.

Учитель. Таким чином, ми з’ясували, що «Дорогою ціною» - це повість. Оскільки декілька головних героїв, декілька важливих подій, необмежений час, та ще й події розгортаються в історичному контексті. Це і є ще один невидимий герой твору – час.

2.2. Історична основа твору. Бесіда.

Учитель. Ви вдома уважно прочитали пролог до повісті «Дорогою ціною». Скажіть, в які часи відбуваються події твору?

Учениця. «Діялось се в тридцятих роках минулого століття», - так пише Коцюбинський. Оскільки твір написано 1901 року, тому це 30-ті роки ХІХ століття.

Учитель. Добре. А скажіть, будь ласка, який стан життя був тоді на Україні?

Учень. На той час в Україні було кріпацтво, селяни мали працювати на панщині.

Учитель. Чи мирилися селяни з таким становищем?

Учень 2. Ні, вони не хотіли з цим миритися?

Учитель. Що ж вони робили?

Учень 3. Вони тікали від панів за Дунай, як Остап.

Учитель. Але ж не тільки. Ще протести селян виявлялися у різних формах: вони спалювали садиби панів, псували знаряддя праці, вбивали панів, відмовлялися відробляти панщину, виступали зі зброєю проти царських військ. Про одне з таких кривавих повстань згадується у повісті «Дорогою ціною». Що це за повстання?

Учениця. «Ще недавно, вмившись в Умані власною кров’ю і накидавши в Кодні стіжок гайдамацьких голів, пан смакував перемогу…». Тут йдеться про повстання під назвою Коліївщина.

Учитель. Хто був на чолі повстанців? Коли і де ми зустрічалися з цією особою?

Учень 4. Це Максим Залізняк. Ми знайомилися з ним, коли вивчали на початку навчального року історичну пісню «Максим козак Залізняк».

Учитель. Кого у творі називають гайдамакою і чому?

Учень 5. Остапа Мандрику так називає пан, тому що Остап «людей баламутить», тобто кличе їх до непокори панові.

Учитель. Дякую. Ми з’ясували історичну основу повісті і на наступних уроках більш детально розглянемо її сюжет, визначимо проблематику, охарактеризуємо образи.

IV. Узагальнення вивченого.

Учитель. На початку уроку ви почули питання, відповідь на яке намагалися знайти, слухаючи новий матеріал. Отже, чого б ви хотіли навчитися у Коцюбинського? (прагнення до самопізнання, інтересу до читання, вмінню складати цікаві твори, подорожувати тощо) А чи привабила вас повість «Дорогою ціною» ? Чим? (історичністю, романтичністю)

V. Підсумок уроку.

Оцініть роботу кожного члена групи, заповнивши таблицю взаємо оцінки, та свою в карті самооцінки. Оцінки за урок ви отримаєте з урахуванням заповнених вами карток та за виконання тесту окремо.


Карта взаємооцінки роботи учнів у групі


Критерії / Учасники

Учасник 1

Учасник 2

Учасник 3

Учасник 4

1. Роль у групі













2.Характер роботи

а) збір інформації

б) «генератор ідей»

в) узагальнення матеріалу

г) підбір ілюстрацій

д) пропозиції із вдосконалення

е) естетичне оформлення

ж) інше















3. Завантаженість роботою за часом

(у %)













4. Допомога іншим членам групи (поза власним завданням)













5. Виступ на уроці












  1. Загальна оцінка














Карта самооцінки учня


Критерії

Оцінка (від 0 до 2)

1. Підготовка до уроку (біографія письменника, робота в групі)




2. Підготовка до уроку (читання прологу повісті «Дорогою ціною»)




3. Активна участь на уроці




4. Увага до нового матеріалу, запам’ятовування




5. Внесення цікавих ідей




6. Виконання всіх поставлених завдань



  1. Загальна оцінка





Дякую всім за плідну роботу.


VІ. Домашнє завдання.

1) Дочитати повість «Дорогою ціною» до кінця с.212–224.

2) Визначити основні проблеми повісті, записати їх у вигляді простого плану, дібрати цитати (на 7-9 балів).

3) Написати твір-мініатюру «Чому повість «Дорогою ціною» залишається цікавою сьогодні?» (на 10-12 балів).