Тема: Межі біосфери та її цілісність. Живі організми біосфери
Вид материала | Документы |
- Єдність біосфери І людини. Перехід біосфери в ноосферу: прогноз І реальність Не тільки, 282.98kb.
- Основні типи живих організмів біосфери: продуценти, консументи, редуценти. Кислотні, 112.8kb.
- План Вступ Поняття про біосферу, її межі, особливості. 4 Загальні закономірності розподілу, 167.14kb.
- Вплив звуків на живі організми. Розв’язування задач. 8 клас, 45.76kb.
- Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській, 6055.77kb.
- Міністерство освіти україни, 912.77kb.
- Міністерство освіти україни, 911.92kb.
- Міністерство освіти україни, 912.75kb.
- Для вдосконалення менеджменту сталого природокористування в Карпатах, 58.23kb.
- Програма для вступу на освітньо-кваліфікаційний рівень „магістр" після окр „бакалавр", 157.2kb.
Ємчук Світлана Анатоліївна
вчитель хімії та біології ЗОШ№3
Природознавство
6 клас
Тема: Межі біосфери та її цілісність. Живі організми біосфери.
Мета: Сформувати уявлення про межі біосфери та живу речовину; розкрити поняття колообігу речовин у біосфері; розвивати екологічне мислення; виховувати почуття відповідальності за всіх живих істот нашої планети.
Основні поняття: атмосфера, біосфера, гідросфера, жива речовина, літосфера, колообіг речовин, забруднення атмосфери.
Обладнання: Таблиці й малюнки до теми «Біосфера», кадри з фільму «Дива Луганщини».
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Методи: Розповідь з елементами бесіди та демонстрацієй таблиць «Біосфера», робота у групах, у парах.
Хід уроку.
Біосфера – це й мешканці, й дім, і ми в нім.
М. Вассоєвич.
І. Організаційний етап
1. Розминка.
(Використання знань з народознавства, його зв’язки з природознавством).
В українського народу завжди існувало ставлення до природи, як до рідного, позитивного. Наші предки – слов’яни складали замовлення, щоб задобрити богів, які володарювали над природою:
«Добрий день тобі, Сонечко ясне!
Яке ти ясне, величне, прекрасне, щоб і я така була ясна, велична, прекрасна перед усім миром».
ІІ. Актуалізація опорних знань. (Природничий диктант із взаємоперевіркою).
Учні знаком «+» позначають правильні речення.
- Біосфера існує в межах планети Земля.
- До складу біосфери не входить літосфера.
- Живі істоти становлять живу речовину біосфери.
- Організми, що насиляють біосферу, між собою ніяк не взаємодіють.
- Рослини – гетеротрофні організми.
- Рослини – автотрофні організми.
Правильні речення: 1, 3, 6
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Цікава інформація.
Неповторність нашої планети в Сонячній системі полягає в тому, що лише
на ній мешкають живі істоти.
- Пригадайте завдяки навявності яких умов це можливо?
- Складання схеми
-
Живі істоти населяють
- Земля – єдина з планет Сонячної системи, що має повітряну оболонку, яку називають атмосферою.
- Пригадайте з географії, що відносять до гідросфери? (океани, моря, річки, озера, тощо)
- Пригадайте які гірські породи ви знаєте? Зовнішня облонка земної кулі - літосфера – утворена з гірських порід. (Робота з підручником 6 класу «Природознавство» стор. 129 мал. 1230
Учитель: Частинки атмосфери, гідросфери, літосфери, разом із живими істотами, які там мешкають, утворюють біосферу («біос» - життя).
Проблемне питання: Чи є у біосфері чіткі межі?
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Пояснення вчителя | 1.Межі біосфери. Де починається і закінчується життя на Землі? Межі існування життя на Землі і є межами біосфери. | |
Робота з таблицею «Біосфера» | Верхня межа біосфери пролягає в атмосфері (полвітряній оболонці) на висоті 10-18 км. За межою 20 км у повітрі життя немає. Нижня межа пролягає в літосфері на глибині 3-4 км. До літосфери (твердої оболонки планети) входять грунтові покрови та материнська порода (граніт, базальт) | |
Робота з таблицею «Живі істоти біосфери» | 2.Різноманіття в біосфері. Кількість живих істот на 5-6 мин. Сукупність живих істот на Землі називають біологічним різноманіттям. Об’єднання организмів у групи за певними ознаками. | |
Робота з підручником | «Природознавство» 6 клас стор. 131- учні зачитують правило «Види организмів». Робота з підручником )стор. 131 мал. 125). | |
Робота у парах | Біосфера – велетенська система. Завдання:
| |
Складання схеми у зошитах | Сонце – джерело енергії - рослини її перетворюють на хімічну енергію – до травоядних тварин – м’леоїдні | |
Робота з таблицею «Колообіг речовин» | 3. Колообіг речовин у біосфері Органічні речовини – до рослин і тварин з їжею надходять – при гнитті і розкладенні відмерлих региток организмів – у біосферу | |
Робота в групах | І група (стор.133 підручника знайти роль Вернадського в ученні про біосферу. ІІ група дає характеристику особливостей живого в гідросфері; ІІІ група знаходить зв’зки між літо, гідро, атмосферою IV група характеризує життя на межді між літосферою і атмосферою. | |
Відповідь учнів на проблемне запитання | Чи є у біосфері чіткі межі? | |
Просмотр фрагменту фільму «Дива Луганщини». | Бесіда с класом. 1) Дайте характеристику природо-охоронній території яку ви бачили у фільмі. 2) Дайте характеристику рослинам Кремінського лісу. 3) Яка господарська діяльність завдає біосфері значної шкоди? 4) Як наша держава дбає про захист біосфери? | |
V. Осмислення об’єктивних зв’язків. | ||
Колективна робота | На прикладі вуглекислого газу складіть схему колообігу речовин у біосфері. | |
Складання схеми | Дихання Горіння Гниття Виділяється під час Вуглекислий газ Поглинається Рослинами при Під час утворення фотосинтезі вапняків і крейди | |
Практичне завдання учням | Складіть колообіг речовин, зв’язавши між собою такі организми: дуб, дятел, дощовий черв’як,бактерії гніття. | |
VI. Узагальнення знань. | ||
Бесіда з питань Поміркуйте |
| |
Ви проглянули фрагмент фільму «Дива Луганщини | Складіть пам’ятку «Правила поведінки у лісі»
| |
Учитель зачитує уривок вірша | Спиннюсь – не втемлю, що воно за диво, - Оці степи, це небо, ці ліси, Усе так гарно, чисто, незрадливо, Усе як є – дорога, явори, Усе моє, все зветься – Україна. Така краса, висока і нетлінна, Що хоч спинись і з Богом говори. Л. Костенко | |
VII. Оцінки за урок. | ||
| Домашнє завдання: параграфи 23, 24 Робота над творчим проектом «Охорона біосфери». |