Урок-конференція за оповіданням Б. Грінченка "Олеся"

Методическое пособие - Педагогика

Другие методички по предмету Педагогика

Урок-конференція

 

Тема. Оповідання Б. Грінченка Олеся

Мета: розкрити на основі твору Б. Грінченка Олеся риси характеру, що ведуть героїв до подвигу в імя свого народу; вчити аналізувати образ героя, переказувати поширено та стисло головні місця, працювати з додатковою літературою колективно та індивідуально; розвивати та збагачувати усне мовлення та словниковий запас школярів; виховувати патріотичні почуття.

Обладнання: табло Портрет героя, словникові слова, додаткова література по темі, прислівя, карта, виставка малюнків Україно моя...

Хід уроку

I. Організація класу. Привітання класу.

II. Вступна частина.

Учитель: Хліб і сіль, верба та калина, духмяні трави та квіти це одвічні символи, які виплекала та подарувала нам українська земля.

1 учень:

Хлібина це справжній оскол сонця на моїй землі.

2 учень:

Не ми хліб носимо а хліб нас.

3 учень:

Біля хати квіти,

Мальви та жоржини

Й ніби сонце сходить

Соняшник за тином!

4 учень:

У червоному намисті

Коло річки в зелен - листі

Розпишалася калина,

А із нею й тополина.

Учитель: Діти, ми з вами живемо на Україні. Тут ми народилися, вимовили перші слова, на цій землі живуть наші батьки, жили діди, прадіди. Тут вони орали та сіяли, мріяли, любили, співали, захищали, боролися, славилися гостинністю, були терплячими та гордими.

До уроку ви своїми руками створили виставку малюнків Україно моя..., на яких показали неповторну красу української природи, мирну працю, звичаї нашого народу. Такою постала у вашій уяві Україна. (Учні розглядають виставку малюнків).

Які кольори переважають на малюнках? (зелені, сині, блакитні, жовті)

Діти, а в моїй уяві постала Україна: знедолена та багатостраждальна, велична та нескорена. Бо були часи, коли чорними хмарами сунули вороги з усіх боків на землю нашу і червоною рікою лилася кров синів і дочок України.

 

Вона така гарна, а проте

Так нещаслива, скільки лиха

Знесла, що квилить лихо те

В її каждіській пісні стиха.

(Моя любов І.Я. Франко)

 

Саме за таку Україну в усі часи історії платили наші, українські предки високу ціну, а дуже часто найвищу життя. Я зараз відчуваю трепіт ваших сердець, бо знаю, що вдома ви читали сторінки оповідання Олеся, пережили трагедію невеликого села на Волині, де жили прості люди хлібороби.

Назвіть оповідання та автора, з яким ви познайомилися вдома.

III. Основна частина.

1. Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці читання ми проводимо конференцію за оповіданням Б/ Грінченка Олеся.

Я впевнена, що на сьогоднішньому уроці ви відкриєте для себе неписані закони героїзму, за яким жили та будуть жити справжні сини та дочки нашого народу.

2. Знайомство з учасниками конференції (учні працюють групами).

Група істориків дасть нам цінну інформацію про історичне минуле нашої країни.

Група читачів подарує нам насолоду від читання.

Група лексиків поведе нас у світ багатства та краси рідної мови.

Група літераторів познайомить нас з додатковою літературою різних жанрів за даною темою.

Секретар зафіксує на табло найбільш цінні думки.

3. Робота над першою частиною оповідання Олеся.

Завдання 1. Представника з групи лексиків прошу записати план твору на дошці.

Завдання 2. Ми з групою істориків до уроку готували історичну довідку. Вона мене надзвичайно вразила. Послухайте.

Історична довідка № 1.

(Про боротьбу наших предків з печенігами, німцями, литовцям поляками та іншими загарбниками за свою незалежність.)

Який звязок має історична довідка з темою нашого уроку?

Завдання 3. Представника з групи лексиків прошу провести словникову роботу до першої частини оповідання. (Вулоговині, безщасні).

Завдання 4. Група читачів поведе нас першими рядками твору. Запропонуйте свою назву до цієї частини (Це було давно, на Волині).

4. Робота над другою частиною оповідання. Прочитайте назву другої частини. (Сімя діда Данила).

А яку назву можете дібрати ви? (Нова - сімя діда Данила).

Поясніть, чому саме Нова сімя?

Завдання 1. Словникова робота по другій частині оповідання, (пасічникував, багновище, верста).

Завдання 2. Представники групи читачів прочитають уривок другої частини за дійовими особами, (дід Данило, дівчинка Олеся, Михайлик - стрибунець та слова автора).

Якою постала перед вами головна героїня твору? (веселою, життєрадісною, працьовитою...)

Завдання 3. Прошу секретаря заповнити табло Портрет героя.

5. Робота над третьою та четвертою частинами оповідання.

Завдання 1. Лексики проводять словникову роботу по третій та четвертій частинах оповідання, (загаялись, маячили, щосили, аркан). Як називають ці частини?

Завдання 2. Читачі порівнюють поведінку Михайлика та Олесі. Зачитають слова, що передають стан її душі (вибіркове читання). Прослідкуємо за народженням подвигу у людській душі, в дули дитини, (стислий-переказ 4-ї частини).

Які почуття викликали у вас дії Олесі? (хвилювання, захоплення...)

Якою перед вами постала у цих частинах оповідання Олеся? (рішучою, безстрашною сміливою, відважною.)

Народ завжди любив своїх героїв і славив їх у піснях, легендах, переказах, прислівях.

6. Робота з прислівями. (Діти зачитують підібрані прислівя).

Зачитайте прислівя набірного полотна.

  1. Чия відвага; того й перевага.
  2. Сміливий-скрізь переможець.
  3. Герой ні