Урок української мови в 7 класі

Конспект уроку української мови в 7 класі

Тема: Дефіс у прислівниках. Написання прислівників разом і окремо

Тема уроку: Дефіс у прислівниках. Написання прислівників разом і окремо

Мета: Розширити уявлення про правопис прислівників; ознайомити з правилами написання прислівників через дефіс, разом, окремо; вчити користуватись словниками; розвивати в учнів мовленнєві уміння і навички, а саме: лексичні, словотвірні, правописні - орфографічні та пунктуаційні, творчу активність учнів; виховувати культуру мовлення, культуру оформлення письмових робіт.

Тип уроку: урок вивчення нової інформації.

Обладнання: таблиці що ілюструють правила правопису прислівників, орфографічні словники, картки для індивідуального виконання учнями

Хід уроку

І. Організаційна частина

Привітання, перевірка готовності до уроку.

- Доброго дня! Зараз урок української мови.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання.

- Що було задано додому на попередньому уроці?

- Як виконали вправи? Чи були труднощі під час виконання? Які саме?

2. Повторення теоретичного матеріалу. Фронтальне опитування.

- Яку частину мови розглядаємо?

- Яку тему з розділу вивчено на попередньому уроці?

- Розкажіть правила правопису не і ні з прислівниками.

- Які існують виключення?

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація.

- Сьогодні на уроці ми познайомимось із особливостями правопису прислівників (разом, окремо, через дефіс).

- Будемо вчитись утворювати прислівники від числівників. Умінню використовувати прислівники в усному мовленні.

- Самостійно формулювати правила правопису прислівників.

- Під час уроку будемо застосовувати правила правопису у тренувальних вправах.

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

1. Дефіс у прислівниках.

1.1. Правопис

Українські прислівники:

Російські прислівники:

по-перше, по-людські, будь-ях,

як-небудь, коли небудь, де-небудь,

ледве-ледве, по-нашому

во-первых, по-человечески, кое-как,

как-нибудб, когда-либо, где-нибудь,

едва, по-нашему

- Порівняйте написання прислівників у російській і українській мовах.

- Які висновки можна зробити?

- Пригадайте вивчене вивчене на уроках російської мови про написання дефіса у прислівниках.

- Ознайомтесь з поданою таблицею. Сформулюйте правила.

Після префікса по - у

прислівниках з суфік-

сами - е, - и, - ому, - ему

Після префіксів

будь-, казна-,

хтозна-

Перед суфіксами

- небудь, - таки,

- то, от

При складанні

слів, однакових,

чи близьких за значенням

по-перше

по-братськи

по-сучасному

будь-як

казна-коли

хтозна-де

де-небудь

де-таки

якось-то

ледве-ледве

де-не-де

віч-на-віч

1.2. Практична робота. Виконання вправ.

- Відкрийте підручник на с.115, розгляньте Вправу 228.

- Спишіть текст, вставте пропущені букви і доберіть із довідки потрібні за змістом прислівники, поясніть правопис, користуючись таблицею.

- Поясніть правопис прислівників: Там-сям, тихо-тихо, коли-не-коли, хтозна-звідки, по-своєму, бозна-куди.

1.3. Вправи на словотвір прислівників

- Утворіть префіксально-суфіксальним способом прислівники від числівників Третій, четвертий, п'ятий, Десятий, восьмий.

Приклад: Перший - по-перше.

1.4. Користуючись таблицею перепишіть текст, розкриваючи дужки. Вправа 232

- Зробіть фонетичний розбір слова сльози

1.5. Вправа з розвитку мовлення

- Складіть зв'язне усне висловлювання про написання прислівників через дефіс.

2. Написання прислівників разом і окремо.

2.1. Правопис

- Перекладіть українською мовою прислівники:

Влево, без вести, вокруг, сверху, снизу, справа, неудобно, постепенно, иногда, тотчас, одновременно, мимоходом.

- Пригадайте правила їх написання в російській мові.

- Сформулюйте правила написання прислівників разом, використовуючи таблицю.

Прислівники, утворені

за допомогою префіксів

прийменникового

походження

Прислівники з

префіксами

прийменникового

походження, якщо в

слові є суфікси: - о, - е

(-є), - и, - ки, - у (-ю), - а

(-я), - і

Прислівники, утворені

злиттям основ слів

набік, зараз, заміж,

повік, отут, униз

напевно, втретє,

безвісти, насправжки,

знизу, справа, вгорі

горілиць, праворуч,

мимохідь

- Прислівники, які пишуться окремо, перевіряються за словником.

2.2. Робота з підручником.

- Вправа 238. Випишіть з тексту прислівники і поясніть їх написання.

- Вправа 240 .Спишіть, розкриваючи дужки. З двома парами словосполучень складіть речення.

2.3. Робота зі словником

- Вправа 243(усно). Користуючись орфографічним словником поясніть правопис прислівників.

- Користуючись словником синонімів складіть синонімічні ряди до прислівників:

Даремно, несподівано, удавано, сміливо

2.4. Завдання з розвитку мовлення.

- Опишіть відомий вам трудовий процес, уживаючи прислівники.

V. Домашнє завдання.

Вивчити правила параграфів №21,22

Підручник, с.117 Вправа 234

Підручник, с122 Вправа 247

- Перекладіть українською мовою, порівняйте написання прислівників у російській та українській мовах.

VI. Підсумок Уроку

- Про що нове дізналися? Які правила правопису вивчили?

- Що незрозуміле було?

Учні повинні знати:

- Поняття "Прислівник"

- Правила правопису прислівників у яких зустрічається дефіс

- Правила написання прислівників разом і окремо

Учні повинні вміти:

- Володіти правилами правопису прислівників

- Виділяти прислівники з мовного потоку

- Робити фонетичний і морфологічний розбір слів

- Користуватися допоміжними таблицями

- Використовувати орфографічний та синонімічний словники

Додаткові завдання для реалізації диференційного підходу

Картки для індивідуального виконання

1. Доберіть синоніми до поданих прислівників, поясніть написання цих слів.

ЗРАЗОК: Часто-густо

Тишком..., гидко..., любо..., рано...

2. Утворіть від прислівників Коли, де, чому, як, десь, куди нові додаванням префіксів.

3. Доберіть до поданих слів спільнокореневі прислівники, поясніть, як вони утворені.

ЗРАЗОК: Скакати - вскач.

Перед, осінь, привіт, два, день, гора, відомий, різний.