Склад числа 10. Послідовність чисел у межах 10. Складання прикладів за ма­люнками предметів і монет


Тема. Склад числа 10. Послідовність чисел у межах 10. Складання прикладів зз ма­люнками предметів і монет

Мета: формувати компетентності: Ключові {вміння вчитися - самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; Соціальну - Брати на себе відповідальність за ефективне здійснення презентації результатів роботи пари; Загальнокультурну - дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися в контексті змісту самостійно опрацьованого матеріалу підручника; Здоров'язбережувальну (життєві навички, що сприяють соціальному здоров'ю) - слухати пояснення вчителя, а у разі необхідності звертатися з проханням про індивідуальне консультування) та Предметні: розглянути всі варіанти складу числа 10; вправляти у складанні прикладів за малюнками, у розпізнаванні геометричних фігур; розвивати мислення, навички калі­графічного письма; виховувати старанність, любов до природи

Обладнання: комп'ютер, диск, геометричні фігури для індивідуальної роботи, картки, таблиця, картка "сонечко" для самооцінки

ХІД УРОКУ

І. Організація учнів до роботи на уроці

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Гра "Мовчанка" Слайди (комп'ютер){робота з числовим віялом)

2 + 3 2 + 7

1 + 3 5 + 3 4 + 2

Діти показують відповідь розв'язаного приклада

2 Гра "Десять клітинок"

- Обведіть у зошиті 10 клітинок. Розфарбуйте 3-тю, 6-ту і 9-ту

клітинки. Скільки всього клітинок розфарбували?

3. Каліграфічна хвилинка. "Конкурс красунь"

Записати рядок цифри 10.

4. Геометричний матеріал

- Що спільного у всіх трьох масок і чим вони різняться?

5. Весела лічба

До зайчика на обід

Завітав дружок-сусід.

Зайченята поруч сіли

Та по п'ять морквинок з'їли.

Хто з вас вміє рахувать?

Скільки буде п'ять та п'ять?

- Отже, яке ж число ми сьогодні продовжимо вивчати?

III. Повідомлення мети, завдань уроку.

І/.Ознайомлення з новим матеріалом

1. Вступне слово вчителя. Історичні відомості

- Число 10 виступало у стародавні часи символом гармонії й по-­

вноти, достатку. Десяток став основою десяткової системи обчис-­

лення, яку використовують у всьому світі. Ви знаєте, що кожне ім'я

мало своє число. А число 10 складається з 1 і 0, отже, десятьом відпо-­

відає число імені 1 - це Віра, Наталка, Оксана, Толя, Ілля. Ви енер-­

гійні, впевнені у своїх силах і можливостях, сміливі, любите ризик.

Але мудреці радять не втрачати голову й десять разів подумати,

перш ніж братися за справу.

2. Гра "Чарівні фігурки" {робота з індивідуальним матеріалом)

-Покладіть 10 квадратиків. Відсуньте 1 квадратик убік.

-Скільки квадратиків ліворуч? А скільки праворуч?

-Як можна дістати число 10?

Діти, відкладаючи по 1 квадратику вбік, називають усі випадки складу

числа 10. Учитель записує приклади на дошці, а діти - в зошиті.

Фізкультхвилинка

Спробуй пальці рахувать:

Один, два, три, чотири, п'ять.

Один, два, три, чотири, п'ять.

Десять пальців, пара рук -

От твоє багатство, друг.

3. Робота з дидактичним матеріалом (БУДИНОЧОК - на дошці та в підручнику - олівцем.)

4. Вправа на засвоєння складу числа 10 (КАРТКИ - в парах)

-Розгляньте малюнки й поясніть, як дістали число 10.

4 Робота в зошиті з друкованою основою (С.37 № 1, 2)

5 Робота з числовим рядом (Слайди (комп'ютер)

-Назвіть пропущені числа.

-Яке число в цьому ряді найбільше?

-Назвіть сусідів числа 9. -

-Назвіть всі числа, більші від 2, але менші від 9.

-Назвіть всі числа, більші від 1, але менші від 10.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота з монетами. Складання прикладу на знаходження суми 10 (Конверт - в парах)

- Якими монетами зможеш розрахуватися в магазині, якщо тобі треба дати продав чині 10 к.?

Фізкультхвилинка

Раз - піднятись, підтягнутись.

Два - зігнутись, розігнутись.

Три - в долоні 3 плеска,

Головою 3 кивка.

На чотири - руки ширше.

П'ять - руками помахати.

Шість - за парту тихо сісти.

З. Віршовані задачі

• У Андрія шість книжок,

А в Павла - чотири.

Скільки книжечок разом

Ви вже полічили? (6 + 4 = 10)

Сім горобців на гілку сіли,

До них три ще прилетіли.

Скільки горобців усього

на нашім дереві було? (7 + 3 = 10)

9 кошенят пісок копають

Та на сонці загоряють.

Ще одне сидить в траві.

Скільки всіх?

Скажіть мені? (9 + 1 =10)

В чепурненькій годівниці

Горобці сидять, синиці.

Шість горобчиків завзято

Узялись зерно клювати.

На мотузці куснем сала

Дві синички ласували.

Полічи на рахівниці,

Скільки пташок в годівниці? (8 + 2=10)

- Як ви думаєте, хто потурбувався про годівниці для пташок? Для чого дорослі і діти чіпляють годівниці? Хто вже майстрував годівнички? Чи допомогло це пташкам?

Підкреслити приклади у зошиті.

4. Картки (диференційовані завдання)

V. Підсумок уроку. Рефлексія

-Яке число було головним сьогодні на уроці?

-Назвіть склад числа 10.

-Яке завдання сподобалося найбільше?

-Оцініть свою роботу сонечком.