Навчання грамоти: Звуки [ к ], [к' ], позначення їх буквами Кк «ка»
Відкритий урок
Навчання грамоти 1 клас
(читання)
Мета: Ознайомити з буквою "ка" та її звуковим значенням.
Закріплювати вміння читати прості склади типу злиття та складні - типу ПГП. Вчити правильно вимовляти твердий і пом'якшений звук. Розширювати уявлення про слова, що однаково звучать, але мають різне значення. Розвивати пам'ять, логічне мислення, навички звукового аналізу слів. Виховувати любов до тварин.
Обладнання: звукові фішки, букви в будиночках, DVD -слайди, збільшуване скло, зразки букварної літери к, прописні зошити
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Добрий день, діти. Чи приготували ви все необхідне до уроку? Молодці
Девіз нашого сьогоднішнього уроку:
Будем добре працювати,
Щоб знання міцніші мати.
Для того щоб наш уроку пройшов під девізом не марно пропоную вам взяти з собою на урок:
У |
Увагу |
Р |
Розум |
О |
Охайність |
К |
Кмітливість |
ІІ. Повідомлення теми
1. Сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий звук і букву яка його позначає на письмі, а який саме звук ви дізнаєтесь із скоромовки.
2. Артикуляційна - слухова вправа
Котив коток коток по току
Попав коток на лапу коту
Який же звук повторюється найчастіше? Вимовте його, тільки звук [ к ]. (вимовляють)
Діти який це звук: чи легко можна його вимовити, чи можемо ми його проспівати?
Вимовляємо важко, проспівати не можемо створюється перешкода на шляху вимовляння, то якого ми можемо дійти висновку : це приголосна, глуха.
Так ми відносимо її до приголосних звуків і позначаємо фішкою (-) Або (=)
3. А тепер пограємо в гру "Уважний" і учні назвуть мені слова в яких словах [ к ] тверда, а в яких пом'якшена.
Прислухайтесь до слова (к - котик). Яким звуком воно починається [к].
Який він? (Приголосний, твердий) (-) Прислухайтесь до слова (к - кіт). Яким звуком воно починається [к].
Який він? (Приголосний, твердий, перед [і] дещо пом'якшується).Якою
фішкою позначимо (=)
Наступне слово к-калина (приг.,тверд.); к-кінь (пригол., пом'якшений);
к - кулька (пригол., тверд.); вікно (пригол., тверд.)
Хто був уважним і звернув увагу чи однакова позиція букви к в словах?
(в усіх словах крім вікно літера к стоїть на початку слова)
4. Добір слів з буквою к у різних позиціях.
(як варіант: каша, крупа, криниця, Катя, машинка, малинка, ручка і т. д)
ІІІ. Ознайомлення з буквою
Дані звуки [ к ] [ к'], на письмі позначають буквами Кк
(показ великої та маленької букви Кк)
А зараз давайте пригадаємо де мешкають всі наші букви. (в азбуці, абетці)
Скільки поверхів в нашому будинку? (шість)
Давайте пригадаємо хто мешкає на 5 поверсі, хто на 4. (називаємо всі літери)
Наша літера також придбала квартирку в цьому будинку. Ось її квартирка. Назвіть її сусідів (діти називають)
1. Робота за букварем (ст..46)
Зорове вивчення букви (робота із збільшуваним склом)
У кожного з вас на парті є збільшуване скло, давайте розглянемо букви к, спочатку велику, потім маленьку літеру. Тільки дивіться уважно і назвете чим вони схожі між собою.
діти розглядають літери
Учень, (мені буква "ка"схожа на відкрите віконечко).
- Чим вони схожі між собою? ( є пряма паличка, і дві похилі палички)
- А чим різняться ( у великої маленькі палички прямі, а в маленької заокруглюються)
2. Спробуємо їх відтворити.
Дітки візьміть файлики і свої чарівні олівці і обведіть по файлику друковану маленьку літеру к.
Подивіться чи вдалося вам надрукувати літеру.
3. Аналітично синтетичні вправи
А зараз давайте подивимось чи будуть наші голосні літери товаришувати з нашою буквою К.
А |
О |
У |
І |
|
К |
Ка |
Ку |
Кі |
|
С |
Со |
Су |
Сі |
|
М |
Мо |
Му |
Мі |
|
В |
Ва |
Ву |
Ві |
|
К |
С |
М |
В |
|
А |
Ак |
Ас |
Ам |
|
О |
Ос |
Ос |
Ом |
|
У |
Ус |
Ув |
||
І |
Ік |
Ім |
||
Е |
Ес |
Ев |
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
|
А зараз давайте спробуємо з'єднати наші склади в слова
Спочатку читає вчитель, потім разом з дітьми, потім 2 учні.
Ка
сок
Ки лина коло
с
ма ски
Зверніть увагу слово Килина написано великою літерою К, чому?
(це ім'я, а імена пишуться з великої букви)
- А як ви їх розумієте слова колосок, колос, колоски?
(колосок - один або маленький, колос - великий, колоски - багато)
Звуко - складовий аналіз слів
Молодці, тепер подивіться що на великій літері К? Це - капелюшок. Розгляньте малюнок капелюшка.
- Поділіть це слово на склади. Скільки складів у цьому слові?
ка-пе-лю-шок (4 склади)
Скільки чуємо звук [ к ] ? (2 звуки), а де вони знаходяться (на початку слова і в кінці слова)
А хто зображений біля маленької літери к? (мишка)
Що тримає мишка? (книжку), а якому слову мишка чи книжка відповідає схема під зображенням? (слову мишка)
Так, ви молодці, а тепер зробіть звукову модель слова книжка ( - - о' - - о )
(діти викладають звукову модель, вчитель показує, вони перевіряють)
Робота в зошитах ( ст..50)
Порівняння друкованої з писемною літер К через збільшуване скло.
- Чим схожі? (одна пряма і дві криві)
- А різняться ( дві маленькі криві які заокруглені )
Давайте розберемо літеру к по елементам:
Тепер приготувались і пишемо в повітрі під рахунок: раз -і - два - і - три - і.
Пальчикова гімнастика
Пальці зложити пучкою - це "дзьоб". Не відриваючи лікоть від столу, "дзьобом" торкнутися столу. Далі - імітувати рухи птаха: узяти "воду", підняти "голову", поклацати "дзьобом".
Так ми підготували наші пальчики і тепер спробуємо відтворити прописну літеру к. Спочатку наводимо, потім пишемо 4 літери самостійно. Виберіть Міс букву і обведіть її жовтим олівчиком.
Ми з вами читали склади, одна літера сама не може існувати і ми спробуємо поєднати букву з іншою приголосною буквою. Подивіться будь ласка, які це дві літери кл. Буква к з буквою л з'єднані за допомогою нижнього з'єднання. Напишіть 4 рази.
Які слова починаються на кл ( кладка, клен, кльово, клуб, клубок).
Піднімаємось на початок нашої сторінки до котика і курочки. Хочете дізнатися, що з ними трапилось? Читають учні (дівчинка про курочку; хлопчик про котика)
Так, не кури котику люльку. Куріння шкідлива звичка, вона призводить до погіршення здоров'я.
Подивіться на схему і складіть речення за схемою. Скільки слів в реченні? (3) Чи буде маленьке слово? (ні) Значить всі слова повні.
Складаємо речення відповідно наших скоромовок, що прочитали учні.
Котик курив люльку.
Курка клювала крупку.
Виконання логічної вправи з омонімами (...коса)
- Діти, розгляньте малюнки, що знаходяться внизу на ст. 46.
- Скажіть, що на них зображено? (коса дівчинки, коса - знаряддя праці)
Давайте порівняємо речення :
У Оленки довга коса. У тата зламалась коса.
- Зробіть висновок, (слово пишеться однаково, а має різні значення).
Вчитель: діти, слова, що пишуться однаково, а мають різні значення, називаються омонімами.
Коли люди косять кажуть косять клином. У ваших зошитах є слово клин.
Скільки букв у цьому слові? (4)
Дивимось з'єднання: одне нижнє і два середніх з'єднання. Напишіть 1 раз слово клин. Підкресліть букву к.
Робота з словом "волошки".
- Діти, розгляньте, які квіти зображені на малюнку? Так, це волошки. Де ростуть ці квіти? ( У полі).
- Замість крапки стоїть буква (ша). А чому ця буква пропущена? (Ми її ще не вивчили) А які ще дуже гарні квіти ростуть з волошками у полі?
Так, це маки.
- Діти, складіть речення про маки і волошки. (Маки і волошки ростуть у полі.)
(Маки і волошки - гарні квіти. На полі ростуть волошки. Я сплела вінок з волошок)
Спробуємо написати слово вінок. Скільки бук? Назвіть їх. Звертаємо увагу в і з'єднані вверху, н о нижнє з'єднання, о к верхнє єднання. Пишемо 2 рази слово вінок.
ІV. Підсумок уроку
- Який звук вчили?
- Як позначається цей звук?
- Який це звук?
- Чи може сам існувати цей звук?
Оцінювання