Раціональні числа
Урок математики в 6 класі
на тему:
"Координатна пряма. Протилежні числа. Модуль числа. Цілі числа"
Урок математики в 6 класі
Тема уроку: Координатна пряма. Протилежні числа. Модуль числа. Цілі числа.
Мета уроку: Узагальнити та систематизувати знання з теми; виявити рівень засвоєння знань учнями; розвивати логічне мислення; сприяти розвитку уваги; виховувати в учнів почуття прекрасного; інтерес до математики; прищеплювати любов до рідного краю.
Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.
Унаочнення: Модель координатної прямої.
Обладнання: демонстраційний термометр.
Хід уроку.
І. Активізація навчальної діяльності учнів.
- Сьогодні наш урок розпочнемо із казки.
В чарівній країні "Математика" жили-були веселі числа, їх називали "Натуральні". Вони завжди були комусь потрібні, то бабусі, щоб порахувати курчаток, то Малюкові - порахувати машинки, Бджілці - квіточки на клумбі, Садівникові - дерева в саду...
- Діти, а кому ще вони потрібні?
І було в цій країні сумне число, яке як йому здавалось, нікому не потрібне. Цим числом виявився Нулик. Він із заздрістю спостерігав за роботою Натуральних чисел і важко зітхав, бо йому не було чим зайнятись. Та одного разу його помітив Промінь і, розпитавши, чому сумує Нулик, запропонував йому роботу:
- А давай для Натуральних чисел на мені збудуємо хатинки, де б вони могли заховатися від негоди. І в тебе тоді буде дуже багато друзів. Нулик зрадів такій пропозиції і завзято розпочав будівництво. Перша хатинка буде для мене, потім для одинички, двійки і т. д.
О А В С Х
0 1 2 3 4 5
Після теплого літечка настала осінь з холодними дощами і Натуральні числа засумували, тремтячи від холоду. Але Промінь з Нуликом гостинно запросили їх розселитися в новенькі будиночки. А щоб не переплутати домівки, домовились кожну позначити точкою і записати адресу - координату. Нулик на правах господаря вибрав собі літеру схожу на нього і вийшла координата О(0), а потім числа розібрали решту.
Виходячи на прогулянкку числа спостерігали за температурою на термометрі. Вона невдовзі опустилася до нуля, а потім ще й нижче. Натуральні числа чухали потилички:
- Як же місцевому метеорологу записати температуру?
Жодне з натуральних чисел не погоджувалося записати температуру при якій вода вкривалась кригою. Нулик знову знайшов вихід зі скрутного становища. Він згадав, що в давньому Китаї близько 2100 років тому з'явились числа, перед якими стояв мінус і які назвали від'ємними. У давнину їх називали словами, що означали борг. Нулик запропонував запросити їх до країни Математика.
- А де ж ми їх поселимо жити? - здивовано запитали Натуральні числа.
І тут в розмову втрутився Промінь. Він запропонував в протилежному напрямку від домівки Нулика розташувати ще один промінь, щоб утворилась Пряма і всім разом збудувати домівки для від'ємних чисел.
О Х
-3 -2 -1 0 1 2 3 4
Кожне з Натуральних чисел збудувало одну хатинку. Найменше натуральне число 1 збудувало дім для -1, 2 для -2...і т. д....
Розташували ці будинки ліворуч від Нулика на такій самій відстані, на якій була і їх домівка.
Нулик назвав такі пари чисел протилежними, а відстань від числа до нуля модулем. Невдовзі з'явились і гості. В подарунок вони привезли кросворд.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Якщо правильно його розгадаєте, то дізнаєтесь назву одного із селищ, де побували на екскурсії.
к |
о |
О |
р |
д |
и |
н |
а |
т |
н |
а |
|
П |
р |
а |
в |
і |
ш |
е |
|||||
м |
І |
н |
у |
с |
|||||||
л |
і |
в |
і |
Ш |
е |
||||||
р |
а |
ц |
і |
о |
н |
а |
л |
ь |
Н |
і |
|
п |
р |
о |
т |
и |
л |
Е |
ж |
н |
і |
||
Як називають пряму, на якій вибрано початок відліку, одиничний відрізок і напрям? (координатна) З двох чисел більшим вважають те, зображення якого на координатній прямій міститься........ (правіше) Для позначення від'ємних чисел використовують знак.....(мінус) Всі від'ємні числа на координатній прямій розташовані від нуля.....(лівіше) Числа додатні /цілі та дробові/, від'ємні /цілі та дробові/ і число нуль - це числа ....... (раціональні)
ІІІ. Розв'язування вправ.
Опішне - одне з найдавніших українських поселень. Ви дізнаєтесь в якому році воно засноване, виконавши таке завдання:
1) На термометрі -20 С. Яку температуру показуватиме термометр, якщо сповпчик ртуті:
а) підніметься на 130С;
б) опуститься на 70С;
в) підніметься на 20С?
Запишіть модулі отриманих відповідей один за одним і ви дізнаєтеся рік першої згадки про "город" Опішне. (1190 рік)
Під час екскурсії околицями селища гості дізнались, що одна з головних битв росіян і шведів відбулася саме поблизу Опішні. А було це.... Підказку отримаєте, якщо виконаєте наступне завдання:
Які з чисел 1; 7; -2; 0; -1; -5; -7; 9 є
а) натуральними;
б) цілими;
в) від'ємними;
З натуральних чисел і отримуємо рік. (1709 р.)
3) В центрі селища стояла Троїцька церква, зруйнована за радянських
часів. Коли вона збудована, коли зруйнована, ви дізнаєтесь, виконавши таке завдання:
Які цілі числа розміщені між числами:
І варіант а) 0,8 і 1,9 б) 8,3 і 9,9 в) 0,01 і 1,4 г) -0,1 і 0,5.
ІІ варіант а) 0,3 і 1,7 б) 8,4 і 9,3 в) 1,3 і 2,04 г) 8,7 і 9,05
Збудована в 1910 році. Зруйнована в 1929 році.
4) Опішня й донині вважається столицею гончарства. Цьому давньому ремеслу діти навчаються в Колегіумі мистецтв. І маленьких гончариків там ... дізнаєтесь, виконавши таке завдання:
Розташуйте в порядку зростання числа: -6,9; 4,2; 0; -10; 170; -57,09.
Останнє з цих чисел і є відповіддю на поставлене запитання.
5) Логічне мислення юні митці розвивають, розв'язуючи такі вправи:
- Знайти закономірність і вставити пропущені числа.
|
|
-5 15 -2 1
202020
|
|
-7 -1 -5 18
6 = -1 - (-7) 23 = 18 - (-5 ) 29 = 6 + 23
6) Ця Людина закохана у мистецтво, патріот нашого селища, в одному з своїх віршів вона так його оспівує:
Загубилась у сливах,
у заквітчаних вишнях,
З-під горіхових крон
виглядає у світ
Стародавнє Опішне
і сучасна Опішня
Все збира по ярах
давній свій родовід.
Перекинуте сонце,
перетовчені глеки,
Край доріг у кущах
здичавілі горшки...
Ой, святая Опішня,
ой, дорога далека,
Що від тебе до тебе
пролягла крізь віки.
Прізвище автора отримаємо, роз'язавши вправу:
- Знайти значення виразу:
1) |-15 | + |-45|
2) |-283| - |-13|
3) |-45| |-3|
4) |-120| ( |-4,7| + |-5,3| )
5) 4,5 ( |-3,6| + |-6,4| )
6) 350: ( |-9,01| + |-0,99| )
Код для розшифрування:
35 - К 270 - Е 1200 - Ч 60 - Р 135 - Д 45 - У
Відповідь:
35 |
270 |
135 |
1200 |
45 |
35 |
Р |
Е |
Д |
Ч |
У |
К |
Так, це наша Заслужена вчителька України з мистецтва Редчук Г. В.
ІV. Підсумок уроку.
Закінчилася наша подорож по країні Раціональних чисел та селищі Опішне, селищі з цікавим минулим, красивим сучасним і багатим майбутнім. Допомогли нам у цій подорожі знання з математики.
Література.
Василь Кравчук, Галина Янченко. Математика. Підручник для 6 класу - Тернопіль. Підручники й посібники, 2004. Гайштут А. Г. Математика в логических упражнениях. - К. Радянська школа. 1985. Мерзляк А. Г., Полонський В. Б., Рабінович Ю. М., Якір М. С. Збірник задач і завдань для тематичного оцінювання з математики для 6 класу. - Х. Гімназія, 2005. Галина Редчук. Допоки вистачить наснаги. - К.: "Фенікс", 2011.