Головні слова в реченні. Складання речень


Мета : - формувати поняття "головні слова в реченні",

закріплювати знання про речення, його види;

розвивати логічне мислення, мовлення учнів, інтерес до

мовних явищ ;

виховувати почуття прекрасного, любов та повагу до своїх

родин.

Хід уроку

І. Каліграфічна хвилинка.

- Сьогодні на подіумі буде красуватися буква... Яка? Розв'яжіть приклад і дізнаєтесь:

10 + 12 + 4 - 4 + 4 - 4 + 4 - 4 = ? (22)

Отже, сьогодні королева - буква С. Вона позначає звук...?

В написанні цієї букви немає нічого зайвого. Вона вклоняється голівкою і трішечки піднімає ногу, крокуючи по подіуму.

С с сім сле ас сі

-Які слова на букву "ес" ви знаєте?

Відгадайте ребус : 7' Я.

Звуко - буквенний аналіз слова сім'я.

Коли ви чуєте це слово, що у вас відразу з'являється перед очима? Хто головний в сім'ї? Яка має бути сім'я?

Я маю велику дружню сім'ю. (коментоване письмо біля дошки).

В яких словах звуків більше, ніж букв?

ІІ. Повідомлення теми. Мотивація учбової діяльності.

- У реченні, як у сім'ї, є головні слова.

Слова, які означають про що говориться в реченні, відповідають на запитання хто?, що?

Слова, які означають, що про них говориться, відповідають на запитання що робить? що робив? що буде робити?

Відшукайте головні слова у нашому реченні.

ІІІ. Осмислення нового иатеріалу.

- Сім'ю мають і люди, і слова, і тварини, і рослини. Ми побуваємо в кожній з них.

Зараз минають останні осінні дні. Згадаємо золоту осінь. Яка ж вона красуня!

Назвіть основну ознаку осені, яка кидається в очі кожному. Так, це різнобарвне листя.

Складіть речення про те, що зробила осінь з деревами за такою схемою :

- Яке це речення за метою висловлювання?

Запишіть це речення, підкресліть головні слова.

ІV. Усвідомлення матеріалу.

- Дерева восени пістряві, золоті. Все довкола аж горить, іскриться.... Але раптом....(звучить музика "Дощ")

-Що сталося? Дощик позбивав осінні листочки і вони тихо падають на землю, "немов сліди качиних лапок..."

( На дошці з'являються листочки зі словами : впадає, запаси, зимову, в, зиму, готує, на, сплячку ).

- Складіть з цих слів речення. Чого не вистачає?

? ?

впадає готує

- Ось вітерець прошепотів мені, що деякі листочки залетіли до вас у зошити.

( у зошитах листочки зі словами білочка, ведмідь )

- Діти, у яких червоні листочки, запишіть речення, у якому головне слово відповідає схемі - 0 - = 0 =.

- У кого листочки зелені, - змініть речення про білочку на питальне. У кого оранжеві, - запишіть спонукальне речення про допомогу пташкам взимку.

- (Учні повторюють правило про види речень за метою висловлювання).

V. Фізкультхвилинка.

Сонечко сяє, сопілочка грає.

Річка тече, човник пливе.

Праве весло загрібає,

Ліве весло загрібає.

А тепер двома руками

Ми поїдемо до мами.

VІ. Закріплення матеріалу.

На дошці з'являються малюнки сонечка, річки, човника.

- Що за малюнок у нас вийшов? (пейзаж)

- А річка тече з-під явора, яром на долину..

- Чого не вистачає в цьому пейзажі? (Калини)

- Доповніть цей пейзаж реченням з вправи 162. (Тихесенько вітер віє,)

- Чим це речення відрізняється від речення про сонечко, сопілочку, річку, човника?

Запишіть речення про човника, підкресліть головні слова.

VІІ. Підсумок уроку.

- У вигляді чого можна зобразити сім'ю? (Дерева)

Гілки - тата й мами. А квіточки?(Діти).

На дошці з'являється уквітчане дерево.

- Як квіти змінили дерево? Отже, ви, діти, - окраса життя.

- В реченні є головні слова, але якщо додати інші слова, то речення стане ще кращим. В сім'ї головні тато й мама, а ви - діти - квіти. Будьте уважними до своїх батьків.

- На згадку про це я дарую вам квіточки. Вони нагадуватимуть вам, якими ви маєте бути. Вдома на пелюстках квіток напишіть, що ви робите для того, щоб бути кращими, щоб життя наше було кращим.

- Наприклад ви напишете : я лінуюсь, сварюся, ненавиджу... Так?

- Ні.( Я працюю, дружу, бережу...)

Людина починається з добра.

Посієш вчинок - виросте звичка.

- Тож давайте сіяти добро - воно вічне!