Розробка уроку з курсу « Я і Україна» 2 клас Давні ремесла нашого народу


Розробка уроку з курсу " Я і Україна"

2 клас

Тема уроку: Давні ремесла нашого народу.

Мета: Познайомити учнів з давніми ремеслами українців. Розвивати мовлення, мислення. Виховувати любов до рідного краю, почуття гордості за свій народ, повагу до праці та традицій українського народу.

Обладнання: Малюнок української хати, надруковані опорні слова, предмети побуту укр.. народу: рушник, сорочки, картини, кераміка, вироби з соломки, зразки витинанок.

Хід уроку:

Організаційний момент. Актуалізація опорних знань

Розпочати сьогоднішній урок хочеться віршем, який підготував для вас Антонов В.,а хто буде уважним, той зрозуміє про що піде мова на нашому уроці.

Любі друзі! Хоч маленькі, (учень)

Ми вже добре знаєм,

Що зовемось українці

й українських предків маєм.

Батько, мати, брат, сестричка

І всі інші члени роду,

Всі належать до одного

Українського народу.

Бо родитись українцем -

Це велика честь і слава,

Рідний край свій полюбити -

Найважніша з усіх справа.

III Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами зробимо мандрівку в далеке минуле нашої країни і дізнаємося про те, як жили і чим займалися наші предки

( повторити значення слова " предки") А починалося все з того, що...

IV Сприйняття Та Усвідомлення Навчального Матеріалу

Легенда про Україну.

Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки забарилися, і землі їм уже не дісталось. От вони й прийшли до Бога, а він у цей час молився, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилині Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись чого вони прийшли до нього, запропонував їм чорну землю " Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці". " Ну, тоді я вам дам ту землю, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам'ятайте, якщо її берегтимете, то вона буде ваша, а коли ні - ворога". Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня.

А тепер, давайте уявимо, що ми потрапили в українське село років 100 назад і зайшли в українську хату... Що ми тут побачимо? ( відповіді дітей: вишивка, глиняний посуд, орнаменти на печі, речі плетені, хліб тощо )

Як ми бачимо, речі в старій українській хаті були дуже простими, скромними, тому люди, особливо жінки, старались всіляко прикрасити свою оселю. Так почали народжуватися Народні Ремесла. Як ви розумієте слово ремесло, підберіть до нього синоніми? ( професія...)

Так народилося народне ремесло - Вишивка - один із давніх і найпоширеніших видів народного мистецтва. Вона виникла дуже давно і передавалася із покоління в покоління.

Вишивкою оздоблювалися рушники, жіночій та чоловічий одяг. Рушник вважали народним символом України і українського народу. В кожній хаті був рушник і вишиваний одяг. Хліб - сіль підносили на вишитому рушникові всім, хто приходив із добрими намірами до української оселі, бо вважали це високою ознакою гостинності. Рушники дбайливо зберігали у скрині і передавали з покоління в покоління. А зображували на рушниках рослинні та геометричні орнаменти тощо. Українські рушники вирізняються своєю неповторністю та яскравістю кольорів. А ось що символізує кожен колір нам розповість ( доповідь учня)

Світло - коричневий колір - земля годувальниця., жовтий - символ сонця,

Світло - зелений _ символ краси і молодості, блакитний і синій - символ неба й води,

що дає силу і здоров'я, оранжевий - символ хліба, фіолетовий - символ мудрості, рожевий колір - символ достатку.

До речі, вишивка живе і понині, зараз входять в моду вишиті сорочки, а картини вишиті хрестиком популярні не тільки в нашій країні, але й за кордоном.

Зверніть увагу на орнаменти, якими оздоблена піч і підвіконня. Це народне ремесло має назву Витинанки. А більш детально про цей вид народного ремесла розповість

( доповідь учня)

Витинанка - це один із видів укр.. народного декоративного мистецтва, що має глибокі і багаті традиції. Це візерунки вирізані ножицями із білого й кольорового паперу. Їх використовували для прикрашання стін, вікон, полиць, печей, кошиків. Папір для витинанки складався вдвоє, втроє, вчетверо, що дозволяло створити повторювальні композиції.

Нажаль, цей вид мистецтва ....

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться,

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться,

В різні боки нахиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте,

І за парти тихо сядьте.

На полицях стоїть глиняний посуд... ( доповідь учня)

Гончарство - Це стародавнє ремесло. Виготовлення з опаленої глини різноманітних виробів, зокрема, посуду, іграшок тощо. Первісні гончарі формували вироби вручну, пізніше з'явився гончарний круг, який полегшив працю гончарів. Гончарні вироби розписувалися фарбами. Особливо відомим був петриківський розпис.

( доповідь учня)

Художнє плетіння - Здавна використовувалося українцями. Із соломи, лози, вони виплітали різні речі, а саме, головні убори, кошики, скриньки, іграшки, обереги....

Хліборобство - Найпочеснішою працею усіх століть була праця хлібороба.

Чому? ( відповіді дітей).

(Доповідь учня)

Серед домашніх оберегів почесніше місце займає хліб. Хліб - символ сонця у наших предків: як сонце давало життя всьому живому, так і хліб це життя. Хліб в усі часи був святим, тому жоден із обрядів не обходився без хліба. Коли народжувалася дитина, провідували її з хлібом, на весілля йшли з хлібом, в останню дорогу просаджали людину з хлібом.

У кожній українській хаті на столі завжди лежав хліб під рушником, як символ гостинності. І якщо людина заходила до хати її обов'язково пригощали хлібом. А скуштувавши у хаті хліба та солі, вона не мала морального права заподіяти господарям якесь зло. Цікавий факт, що наші предки пекли хліб у середу, чи п'ятницю, вони вважали, що тоді він особливо вдається. На той час у хаті повинно бути тихо і мирно.

Візьму я в руки хліб духмяний,

Він незвичайний, він святий,

Ввібрав і пісню й працю в себе

Цей хліб духмяний на столі

Йому до ніг вклонитись треба,

Він - скарб найбільший на землі.

Про хліб складено в народі чимало прислів'їв, давайте з вами пригадаємо деякі з них

( Гра " Хто більше назве прислів'їв про хліб" - по рядах )

V Підсумок уроку.

На цьому наша мандрівка закінчується.

    Давайте з вами пригадаємо, з якими давніми ремеслами ми сьогодні познайомилися. (відповіді). Які з них живуть і понині?

Гра " Що зайве"

    Який основний висновок можна зробити з нашого уроку ви здогадаєтеся, коли прослухаєте вірш?

Якщо хочеш завжди у достатку жити,

То поважай роботу, труд люби.

Старайся вчитися усе робити.

І як почав, то не лінуйся, а роби.

Щоб в світі жити радісно й щасливо,

Добро твори у світі кожну мить.

Робота, праця - це велике диво,

Вона людину учить в світі жить.

Довкола глянь! Он пташечка літає,

До квітів бджоли й оси понеслись.

Поживу кожен на обід шукає,

Бо хто не робить, той не їсть.

Так і в людей воно завжди буває

Хто трудиться, достаток в того є.

Хто байди б'є нічого не встигає.

Сам у житті своєму все псує.

Поглянь довкола - он будинки, школи,

Машини по дорогах їдуть вдаль.

Без праці не було б цього ніколи

Й нічого б в нас не було б, на жаль.

Бо тільки труд людський - всьому основа,

від нього і добробут, і прогрес,

Достаток в домі, у дітей обнова

І безліч рукотворних див, чудес. ( відповідь дітей)

VI Домашнє завдання.

Провести дослідницьку роботу і дізнатися, яким давнім ремеслом володіли ваші прабабусі і прадіди.