Урок у 3-А класі з вивчення правил дорожнього руху
Мета: розширити знання дітей з правил дорожнього руху, правил переходу проїжджої частини, із сигналами світлофора, познайомити з правилами безпечної поведінки на зупинках та правилами посадки в громадський транспорт, розвивати бажання свідомо дотримуватися правил поведінки на вулиці, сприяти вихованню культури пішохода.
Обладнання: Таблицы, пазли, картки з назвами дорожних знаків.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Оголошення теми і завдань уроку.
Щодня ви поспішаєте до школи. Долаючи на своєму шляху такі перешкоди, як дорогу, по якій рухаються автомобілі. Вони наші друзі і помічники, адже допомагають перевозити вантажі, доставляють продукти, меблі, будматеріали.
Але дружба з автомобілями відбувається тільки тоді, коли ми, пішоходи, будемо поважати і дотримуватися грамоти доріг - правил дорожнього руху.
Дорога дає нам щоденний урок,
Тож пам'ятайте за кожен свій крок.
Азбуку міста вивчайте завжди,
Щоб не траплялось ніколи біди.
ІІІ. Основна частина.
1.Бесіда.
Рух це життя, сказав філософ древній.
Це шлях до того, щоб пізнати світ,
Дорожній рух - це складова прогресу,
Що формувався довгі сотні літ.
Дорожній рух - це швидкість в плині часу.
Дорожній рух - це зручність для людини.
Та небезпечний він без правил строгих,
І пам'ятати слід про це щоднини.
Діти, давайте пригадаємо хто рухається вулицями? Хто рухається дорогами? Дорога складається з двох головних елементів: проїжджої частини і тротуарів або узбіч. По дорогах їздить транспорт, а узбіччя та тротуари існують для людей - пішоходів. Діти, підкажіть, чому тільки там повинні ходити пішоходи?
(Розповідь дітьми алгоритму переходу проїжджої частини)
Дуже часто людині треба перейти на другу частину вулиці через дорогу. Як же тоді бути?
Як переходиш вулицю -
Не квапся, зупинись,
І перш за все уважно
Довкола подивись.
При дорозі зупинись
І наліво подивись.
Бачиш: транспорту немає, -
До середини рушаєм.
Є тут лінія чудова,
Не звичайна, розділова.
Знов на ній ти зупинись
І направо подивись.
Всі машини пропусти,
після цього можеш йти.
А переходять вулицю по намальованій смугастій лінії, яку називають зеброю? Діти, пригадайте, чи бачили ви в нашому місті зебру? Де ви її бачили?
Ця зебра не проста:
Без копит і без хвоста.
Лиш біленьки смужки має.
І лежить, а не гуляє.
Хочеш перейти дорогу?
Зебру клич на допомогу.
-А як називаються ті люди, які їдуть у транспорті?
Юні пасажири
Слухайте пораду,
Не обходьте транспорт
Спереду чи ззаду.
І щоб не потрапить у лих пригоду,
Перейдіть по тротуару
Аж до переходу.
- Вийшла тітонька з під'їзду,
У руках важкі валізи,
І мерщій через дорогу,
Під акації розлогі.
- Хто так робить?
Що за жарти?
Треба тітоньці за парту.
Незалежно від погоди
Йти не можна пішоходам
Далі он, хіба не видно,
Є "Доріжка пішохідна".
- І проспекти і бульвари
Всі шумливі, в наші дні
Ти іди по тротуару
Лиш по правій стороні.
Як заходиш у автобус
Краще уперед пройти
Не крутись, це заважає,
Стій спокійно, чи сиди.
Їхать зайцем,
Знайте всі, - заборонено
А бабусі дати місце
Це дозволено.
2. Наші помічники-дорожні знаки.
В червоних кружечких...
Хай твердо всі знають.
Знаки, які забороняють.
Якщо трикутник знак...
Будь дуже обережний -
Нагадує тобі,
Що шлях буває небезпечний.
- А восьмикутник червоний і STOP
Кажуть: Спинись.
На всі боки подивись.
Жовтий квадрат, що стоїть на куті
Вказує знак головної дороги
Переходити нам слід
Тільки там де перехід
І доріжку пішохідну,
Наче зебру добре видно.
Водії нехай всі знають
І дорогу цю минають
Бо цей знак попереджає
Що в'їзд сюди забороняє
Прямо знак нас не пускає -
Це дорога на завод.
Я повільно повертаю -
Там немає перешкод.
Далі он - хіба не видно? -
Є доріжка пішохідна.
-"Ох" та "ой" - синці та гулі.
- Як не знаєш провил руху,
Ось вона, азбука,
Треба всю знать
Вдовж тротуару
Ці знаки висять.
Вже добре знаки всі завчіть,
А їх не так багато.
Вони для вас не мов ключі
Від мудрої загадки.
В дорогу взяти не забудь
Ключів чарівних в'язку
У навчанні старанним будь
Знайдеш цікаву казку.
Ця книга дасть тобі знання
Про правила дорожні
Тож пам'ятай про них щодня
Їх має знати кожний!!!
5. Склади пазл.
Діти збирають дорожні знаки з частин, називають їх та пояснюють значення.
ІV. Підсумок уроку.
- Від чого залежить життя кожного пішохода на вулиці? Чому заборонено гратися на дорозі? Де потрібно переходити вулицю? Які знаки ви знаєте?
Правила дорожні знаю,
Їх виконую завжди.
Знаки на ходу читаю,
Щоб не трапилось біди.
В школу свій маршрут долаю,
Шлях, що вдало вибрав я..
Він безпечний, я це знаю,
Знає це й моя сім′я.
Я дорогу переходжу
тільки там, де перехід.
Основне - це дисципліна,
І тоді біда мине.
Знати треба неодмінно,
Що життя - це головне!
Для чого правила учить?
Для чого їх нам знати?
А щоб в безпеці завжди жить,
В біду не потрапляти.