Позаурочний захід з української мови «Цікава граматика»

Мета. Навчати дітей розуміти і збагачувати рідну мову, формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава. Розширювати знання про красу і багатство української мови. Пробудити почуття національної гідності. Розвивати логічне і творче мислення. Виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, бажання розмовляти рідною мовою. Допомогти учням узагальнити і систематизувати знання про слово, речення, алфавіт, звуки і букви, синоніми і антоніми; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати комунікативні вміння, пам'ять, логічне і творче мислення, увагу, вміння зосереджуватися, формувати навички виразного читання; стимулювати активність кожного учня з метою розвитку їх здібностей. Виховувати почуття дружби і бажання допомогти іншим.

Обладнання. Ребуси, шаради, мета грами, картки до гри "Скажи навпаки", акровірші, прислів'я, планшети.

Хід заняття

І. Організаційна частина.

Вчитель:

Знову день почався, діти.

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати -

Кличе в подорож дзвінок.

ІІ. Мотивація діяльності.

Слово вчителя.

    Діти, сьогодні ми помандруємо країною "Цікава граматика" разом з Дюймовочкою. Хто знає цю казку? (перегляд початку казки) Які з нею відбувалися пригоди далі? Хто її врятував? От сьогодні вона до нас прийшла і просить допомоги, пройти через перешкоди до ластівки, яка допоможе їй відлетіти у країну Ельфів.

ІІІ. Виконання завдань цікавої граматики, які пропонують герої казка "Дюймовочка"

Завдання жабки.(малюнок жабки)

1. Акровірші.

( Вчитель знайомить учнів з акровіршами по рядках, повільно читає кожен з них, даючи учням змогу зафіксувати у пам'яті першу букву кожного рядка, а потім запитує, яке слово зашифроване у вірші)

ДО рідного порогу

ІДе моя дорога

МЕні сюди вертати, щоб втіху-радість мати.

ПРосто жито і пшениця

ОБсіялись, як годиться.

ЛІтечко було погоже -

Я зберу врожай пригожий.

2. Метаграми. "Чарівні перетворення"

З "І" по дереву стрибають.

З "У" - їх з маком випікають.

(Білки - булки)

З "и" - в морях і океанах,

З "і" - у кріслах й на диванах.

(Кіт - кіт)

Якщо з "н" - доби частина,

Якщо з "с" - козацька сила.

(Ніч - Січ)

3. "Закінчи прислів'я" Відповіді писати на планшетах.

Бджола мала, а й та.............(працює)

Маленька праця краще за велике..........(безділля)

Де сила не візьме, ............(там розум допоможе)

Людина без Вітчизни,..........(як соловей без пісні)

Фізкультхвилинка

Завдання Жука.(Малюнок жука)

1. Ребуси.

2. "Склади нові слова"

З букв поданих слів за певний час скласти і записати слова на планшетах.

Велосипед - (село, сипле, осел, довели, депо, поле, воли, оси, пил, весело, плесо)

Гербарій - (гурб, рій, бій, гріб, раб, ріг, бір, гір).

Завдання крота.(Малюнок крота)

1. Гра "Скажи навпаки"

(З різнокольорового паперу для заміток з клейкою основою вирізані фігурки і на них написані слова. Завдання полягає в тому, щоб до слів, написаних на фігурках у лівій частині аркуша, дібрати слова протилежного значення зі слів, написаних у нижній частині аркуша.)

2. "Незвичайна математика" Відповіді писати на планшетах.

Завдання: виконайте дії та прочитайте утворені результати

По + спа - а + ішак - к + йко = (Поспішайко)

Небо - бо + знак - к + й + ко = (Незнайко)

Завдання польової мишки.(Малюнок мишки)

1. Гра "Плутанка"

Складіть слова із складів.

Ко-ва-ро; ка-ни-ву; Не-ко-знай; ве-си-ло-пед;

2. Опиши віршика"

Ходить лісом їжачок,

В нього шубка з... (ниток, дроту, колючок)

ЩО ЇЙ СНИТЬСЯ?

Вночі їй завжди півник сниться.

Вона не курка, а... (гуска, ворона, лисиця)

НА ПРОГУЛЯНКУ

У неділю на Хрещатик

Квочка вивела... (голубів, курчаток, вівців)

ХТО ТАКА?

Великі очі й голова.

Не Колобок це, а... (слон, сова, коза)

РИБАЛКА

Ярослав на камінь сів,

Ловить в річці... (щук, карасів, мух)

3. "Розминка".

Що означає слово "азбука"? (аз, буки) Скільки букв в українському алфавіті? (33) Скільки букв в укр.. алфавіті передають голосні звуки? (10) Яка буква алфавіту не передає звук? (ь) Які букви завжди передають два звуки? (щ, ї) Яка різниця між буквою і звуком? (Букви ми пишемо і читаємо, а звуки вимовляємо і чуємо). Яке буває мовлення? (Усне і писемне)

4. Загадки-жарти

Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)

Без чого не буває криниці? (Без дна)

У який горщик не можна налити води? (У повний)

Що буде козі, коли їй мине сім років? (Восьмий піде)

Яким стане білий камінь, якщо кинути його у Чорне море? (Мокрим)

Від чого у качки лапи червоні? (Від колін)

Де є річка без води? (На карті)

Хто бачить свої очі? (Той, хто дивиться у дзеркало).

Який молочний продукт можна перетворити на злак, прочитавши його справа наліво? (сир - рис).

Як записати слово робота п'ятьма літерами (праця), а чотирма (труд) ?

Що треба, щоб майка злетіла? (замінити початкове М на Ч - чайка).

На яке питання не можна відповісти "ні"? (ти мене чуєш?).

Чи можна з кози зробити козака? (коза к = козак).

Чого багато має золото, менше озеро, ще менше море, а зовсім не має ріка? ( букву О).

Які ключі до неба добираються? (журавлині).

Якою голкою не пошиєш сорочки? (голкою їжака).

5. Музична зупинка. Заспівати алфавіт під відому мелодію пісні "У лісі, лісі темному".

Вчитель.

-Діти, ви молодці, справились з всіма завданнями казкових героїв і допомогли Дюймовочці дібратись до ластівки. Тепер вона вирушить у далеку країну Ельфів. на згадку про нашу зустріч вона передала вам подарунки-розмалюйки із своїм зображенням.

(Перегляд кінцівки мультфільму "Дюймовочка").