Художня майстерність Г. Ф. Квітки – Основ’яненка у змалюванні образів повісті « Маруся»

Урок української літератури в 9 класі.

Тема: Художня майстерність Г. Ф. Квітки - Основ'Яненка у змалюванні

образів повісті " Маруся".

Мета: - допомогти усвідомити ідейно - художні особливості образів повісті, значення творчості

письменника в цілому;

- розвивати навички аналізу художніх образів, засобів, літературних стилів, вміння

систематизувати й узагальнювати навчальний матеріал;

- виховувати високі моральні якості, любов до літератури, естетичний смак.

Очікувані результати: учні знають і розумують зміст повіті, уміють аналізувати і співставляти

персонажів художнього твору, аналізують причини та шляхи вирішення головної проблеми

твору, роблять висновки та узагальнення.

Тип уроку: комбінований

Методи та прийоми: слово вчителя, цілевизначення, робота з текстом, тестування, проблемне

завдання, бесіда, колективна робота, вікторина, "мікрофон", "дерево рішень".

Обладнання: зошит, підручник, текст повісті, портрет письменника, крейдяний запис, посібник

"Готуємося до ЗО. Українська література. Тестові завдання. Ключі" Л. Кубішин, Л. Олійник,

картки з тестовими завданнями

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

Перевірочне тестування( за посіб. Л. Кубішин, Л. Олейнік. С. 24-25; картки із тестами)). Перевірка домашнього завдання.

III.Повідомлення теми і мети уроку.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя про своєрідність повісті " Маруся", плани письменника щодо повісті та їх

звершення.

Цілевизначення.

    Ми повинні з'ясувати... Ми повинні навчитися... Це нам необхідно для того...

V. Сприйняття навчального матеріалу.

1) Проблемне завдання ( метод "Дерево рішень")

- прочитати уривок розмови Наума з Василем, у якому батько обґрунтовує своє рішення не віддавати Марусю за парубка. ( Хр., с. 202- 203).

- Який вихід запропонували б ви, щоб молоді не розлучалися? Складіть власну схему рішення.

Проблема: Як Василеві подолати перешкоду?

Рішення І

Рішення ІІ

Рішення ІІІ

Батько заплатив би за "найомщика", який пішов би служити замість Василя

Василь відмовився від

Марусі

Пішов сам працювати й заплатив би за "найомщика", який би служив замість нього

+

-

+

-

+

-

Закохані були б разом, жили б щасливо

З багатих батьків увесь час тягли б гроші й держали б їх у страху

Можливо, дівчина залишилася б живою

Пропало б кохання,

щастя

молодих

Отримав би благословен-

ня батьків Марусі

Розлучився б

з коханою і, можливо,

через це вона

б загинула

Колективна робота.

    Порівняйте образи Марусі( " Маруся" Г. К. - Основ'яненка) та Наталки Полтавки ("Наталка Полтавка" І. Котляревського). (Метод "Мозкова атака")

Маруся

Наталка Полтавка

Спільне

Молоді дівчата, щиро кохають усупереч волі батьків, роботящі, вразливі, люблять батьків, чесні.

Відмінне

Сором'язлива, невпевнена, зображена в дусі сентименталізму

Рішуча, вміє боротися за своє щастя й домагається його; змальована в більш реалістичному дусі

VI. Закріплення вивченого.

Вікторина " Про кого йдеться?"

- скромний, щирий, нелукавий, шанобливо ставиться до старших, кориться патріархально - родинним звичаям, релігійний. ( Василь)

    працьовита, релігійна, любляча, добра й покірна волі чоловіка. ( Настя) " Батькові й матері слухняний, старшим себе покірний, меж товариством друзяка, ні півслова нікому не збрехав... Коли почує яку бідність, наділить по своїй силі і совіт добрий дасть." ( Наум) слухняна, покірна, працьовита, релігійна, поважає батьків, ідеал скромності. (Маруся )

VII. Підсумок уроку.

" Мікрофон".

    Ми сьогодні навчалися... Із видів роботи на уроці мені найбільше сподобалося... Я думаю, що Квітка - Основ'яненко своєю повістю... Я не згоден...

VIII. Виставлення оцінок та їх мотивація.

IV. Домашнє завдання: створити конспект на тему: " Значення творчості Г. Ф. Квітки -

Основ'яненка".

Підготувати презентації або буклети:

Літературний процес 40-60х рр. XIXст. Розвиток НУЛ 40-60рр. XIXст. в Західній Україні.