Урок з компютерною підтримкою на тему: Сульфатна кислота 10 клас профільний клас


Тема уроку: "Сульфатна кислота, фізичні і хімічні властивості. Якісна реакція на сульфат-іон."

Мета Уроку:

закріпити знання про загальні властивості кислот, розвивати вміння прогнозувати властивості сульфатної кислоти на основі загальних властивостей кислот, вивчити фізичні та хімічні властивості сульфатної кислоти, її значення в народному господарстві, вплив сульфатної кислоти на організм людини і довкілля; звернути увагу на техніку безпеки при роботі з Н2S04,

розвивати в учнів прийоми критичного мислення, формулювати висновки, проводити спостереження.

Обладнання: сульфатна кислота, лакмус, метилоранж, фенолфталеїн, натрій гідроксид, купрум (II) оксид, барій хлорид, магній, цинк, мідь, цукрова пудра.

Тип урокУ: Вивчення нового матеріалу.

Ход Уроку

I. ОрганІЗацІйний момент

Доброго здоров'я, любі учні

Хай сьогодні радісно всім буде

Хай мозок повниться знаннями

І щастя у навчанні та житті буде з нами.

У гарний день та добрий час я рада бачити вас у гарному настрої та доброму здоров'ї.

Сьогодні на вас чекає багато нового та цікавого. (Слайд №1)

Як сказав видатний педагог Йоганн Генріх Песталоцці, "мої учні дізнаватимуться про нове не від мене, вони відкриватимуть це нове самостійно; моє основне завдання - допомогти їм розкритися".

Отже, я покладаюся на ваші здібності, ваш розум, ваше мислення.

Девіз уроку: "Чогось навчитися можна тільки практично".

П. Основна частИна урокУ.

2.1. МотивацІЯ пІЗнавАЛьноІ дІЯльностІ учНів.

Вчитель: "Ми першим позвемо кота,

Ми другим змірим товщину води,

Союз на третє може підійти

В цілому вийде... (кислота)

- Що ми будемо вивчати на сьогоднішнім уроці? Яку кислоту? Послухайте задачку:

В одному хімічному королівстві жила зла чарівниця. На вид вона була не така вже погана: рідина без кольору, як олія, без запаху. Як тільки вона торкалася до води, вода страшно шипіла на неї. Як тільки вона торкалася дерева , воно обвуглювалось. А дружила вона з принцем на ім'я Золото. Як звали чарівницю? (Н2S04)

2.2. Вивчення нового матеріалу.

ВИХодитЬ Н2S04:

О! Відома я в цілому світі!

Дорослі мене люблять, діти!

Мене всі дуже добре знають,

Всюди мене застосовують!

Я очищаю гази

І осушу одразу,

Барвник я утворюю

І вибух я організую.

Основа для селянства,

Сільського господарства.

Я і в акумуляторі,

В хімічнім я реакторі

І в виробництві кожний час

Важлива я, як кров для вас.

Вчитель. Із-за забруднення повітря оксидами Сульфуру проти нашої волі ми зіткаємося с розчином Н2S04 У вигляді кислотних дощів.

Сульфатну кислоту використовують у усіх галузях н/г. ЇЇ називають "хлібом хімічної промисловості".

"Навряд чи знайдеться інша, штучно добута речовина, яка б так часто застосовувалась у техніці, як сульфатна кислота. Там, де технічна діяльність розвинена, там використовується і багато сульфатної кислоти".

Д. І. Менделєєв

Голожаберні молюски Дендронотус виробляють сульфатну кислоту з метою захисту від ворогів.

- Таким чином, тема сьогоднішнього уроку: "Сульфатна кислота"

- Які завдання уроку?

2.3. АктуалІЗацІЯ ОпорнИХ знанЬ учНів.

ВЧитель: Сульфатна кислота, як її всі двоюрідні сестри - це складна речовина, яка містить в своїм складі Гідроген и кислотний залишок. Це оксигенововмісна, двухосновна кислота.

Безколірна, масляниста рідина, нелітуча, дуже гігроскопічна, активно поглинаюча вологу, чудова хозяйка сульфатна кислота запрошує в хімічний кабінет гостей. А гості - це її чудові друзі і рідні.

Швидкий і моторний магній, урівноважений цинк, ласкава мідь, грізний на вигляд порошок купрум (II) оксид, її, нерозлучний друг - розчин ВаС12, який знайде її рідних солей де завгодно; близнюки брати-індикатори: Лакмус, Метилоранж и Фенолфталеїн. І хоча один з них байдужий до Н2S04, але пропустити такого випадку він не хоче.

Н2S04. Любі гості, любі друзі! Прошу вас заходити, та займати зручні місця. Давайте поговоримо про особливості мого характеру, про фізичні та хімічні властивості; про нашу дружбу - взаємодію, а також про речовини, які утворюються в результаті нашої взаємодії. Я - важка, безколірна, масляниста рідина, без запаху, гігроскопічна.

ВЧитель: Спочатку вода,

Потім- кислота

Інакше трапиться велика біда

- Про яке явище йде мова?

- Правильно, про змішування сульфатної кислоти з водою. Для розбавлення необхідно кислоту приливати маленькими порціями до води.

Сульфатна кислота хімічно активна, виявляє властивості, характерні для більшості кислот.

Н2S04. Я така. Близнюки - брати індикатори, доведіть це. ИХодятЬ учнІ З Картками ІНдикаторІВ) Бачите! Метиловий оранжевий і лакмус тремтять, так як поміняли свій колір: метиловий оранжевий на рожевий, лакмус фіолетовий - на червоний. Не боїться мене лише фенолфталеїн - він безколірний. Брати-індикатори, чому ви так називаєтесь? (індикатори відповідають)

МетиловИЙ оранжевИЙ:

Від лугу жовтий я, як в лихоманці.

Червоний від кислот, як від стида,

І я кидаюсь в воду без оглядки,

І мене вже не з'їсть тут середа.

Виходить лакмус:

Як нейтральне середовище -

Я - фіолетове видовище,

Як зустріну кислоту,

Червонію на ходу,

Ну, а коли гідроксид,

То синію в ту ж я мить.

Вчитель: 1) зміна кольору індикаторів

Лакмус ф. - червоний, метилоранж -> рожевий, ф/ф - безкольорний

2) дисоціація кислоти

Н2S04->Н++ НS04-

НS04-->Н++ S042-

Н2S04 Т. Ч., любі друзі, ви бачите, що я дуже хімічно активна, тому зі мною треба поводитися дуже обережно. Я можу роз'їдати Папір, дерево, тканини. Коли мої бризки попадають в очі, вони можуть викликати хімічний опік. Тому необхідно запобігати попаданню кислоти в очі, на шкіру. А коли це трапиться, необхідно швидко змити її великою кількістю води, після чого нейтралізувати розчином соди і знову змити водою.

ВЧитель: А тепер давайте перевіримо, як відноситься сульфатна кислота до основ.

(Виходить учень з карточкою NaOH)

І з гідроксидами кислоти

В зв'язок вступають без турботи.

І в підсумку - нейтральна середа

Все та ж сіль та плюс вода. Чудова ця реакція - Реакція нейтралізації.

3) взаємодія з основами 2NaОН + Н2S04 = Na2S04 + 2Н20

Якого кольору в лужному середовищі фенолфталеїн? (малиновий)

ВИХодитЬ купрум(II) оксид. А я також взаємодію з сульфатною кислотою( до СuО приливаю 1 мл розчину Н2S04 )

Дивіться розчин змінив колір. Чому? Так як відбулася реакція.

4) СиО + Н2S04 = СиS04 + Н20 - взаємодія з основними й амфотерними оксидами.

І з оксидами металів.

У кислот проблеми мало.

Утворюється нейтральна середа

Сіль та чиста вода.

Тип реакції між тим

Називається обмін.

Н2S04. Зачекайте, я чуть не забула про свого кращого друга! Барій хлорид, іди-но сюди!

(Виходить учень з карткою барій хлорид)

Всі кислоти в цьому світі

Розрізняються по силі.

З сіллю реагують без турботи

Сильні тільки-но кислоти,

Помінявшися частинами

Розпрощавшися із друзями,

Повертаються у розчин дві сестри:

Інша кислота і сіль.

ВаCl2 . Сульфатна кислота має особливу властивість. Проведемо дослід: до сульфатної кислоти добавимо розчин барій хлориду. Випадає білий осад барій сульфат. ВаС12+ Н2S04 = ВаS04 + 2НС1

Н2S04 Цією властивістю користуються для того, щоб розпізнати мене серед інших кислот, а мої солі - серед інших солей. Барій хлорид - реактив на сульфатну кислоту та її солі.

Вчитель. А теперь давайте перевіримо, як сульфатна кислота відноситься до друзів-металів.

Кислота, щоб ти знав,

Дуже любить метал.

Та не всі, а тільки ті,

Що доступні кислоті.

Сам Бекетов, говорять,

Размістив метали в ряд.

Гідроген стоїть між ними,

Ледь подалі середини.

З металами, що до Гідрогену

Реагують кислоти напевно.

Результат відомий всім :

Сіль та водень разом з ним.

А реакція ця

По типу заміщення.

Mg. Я - дуже активний метал і швидко взаємодію з розчином сульфатної кислоти.

Мg + Н2S04 = МgS04 + Н2.

Zn. Я хоча і не такий активний метал, ніж магній, так як стою в електрохімічному ряді напруг з правої сторони від магнію, але також взаємодію з розчином Н2S04

Zn + Н2S04 = ZnS04 + Н2

СU. А я - лінива, малоактивна. так як в електрохімічному ряді напруг стою з правої сторони від водню. Таким чином, з розчину сульфатної кислоти я його не витісняю, реакція не відбувається.

Вчитель. А теперь послухайте історію про кисло-солодкий дует чи майже детективну історію з участю сульфатної кислоти.

Концентрована сульфатна кислота нападає на цукор і "віднімає" в нього воду, що в перекладі на детективну мову означає "і життя, і гаманець". От як це відбувається: цукрову пудру насипаю в високу склянку, трохи змочую водою і перемішую. Потім до вологої цукрової пудри доливаю 30-40 мл конц. Н2S04 , швидко перемішую скляною паличкою, котру залишаю в склянці. Через 1-2 хвилини цукор чорніє, маса піниться, підіймається, захоплюючи скляну паличку.

А гази піднімають утворене вугілля і витісняють його зі склянки разом зі скляною паличкою.

С12Н22011 + 2Н2S04 -> С02 + 11С + 2S02 + 13Н20 .

S6+ +2е S4+ 2 2

4

С0 -4е С4+ 4 1

ВЧитель. Як багато властивостей має сульфатна кислота. Давайте за допомогою схем подивимось, де використовують Н2S04 і її солі.

Добування кислот

Добування солей

H2SO4

Акумулятор

Глюкоза


Барвники

Штучний шовк

Мінеральні добрива


Добування міді

Очистка нафтопродуктів

Вибухівка

2.4. Закріплення нового матеріалу.

Фронтальна бесіда:

1) В двох однакових посудинах без написів знаходяться рівні об'єми води і сульфатної кислоти. Запропонуйте найпростіший спосіб ідентифікації кожної з рідин.

2) Не так давно між склом в подвійні віконні рами на зиму ставили склянку з концентрованою сульфатною кислотою, щоб скло не "запотівало". Яку роль відігравала сульфатна кислота? Збільшиться чи зменшиться об'єм рідини весною?

РОБота в Групах

І група: Закінчити рівняння реакцій взаємодії оксидів основних металів з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:

NA2O + H2SO4 à

CuO + H2SO4 à

Al2O3 + H2SO4 à

ІІ ГРупа: Закінчити рівняння реакцій взаємодії основ з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:

KOH + H2SO4 à

Mg(OH)2 + H2SO4 à

Al(OH)3 + H2SO4 à

ІІІ група: Закінчити рівняння реакцій взаємодії солей з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:

CaCO3 + H2SO4 à

K2S + H2SO4 à

Na2SiO3 + H2SO4 à

ІV Група: Закінчити рівняння реакцій взаємодії металів з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:

Mg + H2SO4 à

Fe + H2SO4 à

Cu + H2SO4 à

ІV Група:

З переліку речовин виписати формули сульфатів та гідрогенсульфатів: KOH, К2SO4, NaHSO4, Na2SO4, SO2, H3PO4, Fe2 (SO4) 3, MgCO3, Ca(НSO4)2, Al(OH) 3.

Розвязування задачі на надлишок

Магній оксид кількістю речовини 0,1моль розчинили в сульфатній кислоті масою 12г. Яка маса отриманої солі?

III. Заключна частина уроку.

3.1. Підбиття підсумків роботи на уроці.

Інтерактивна технологія "Мікрофон".

1. Чим ми займались на уроці?

2. Чи досягли ми очікуваних результатів? Чому ви так уважаєте?

3. Які питання виявились важкими?

4. Над чим необхідно ще попрацювати?

3.2. Виставлення оцінок.

3.3. Формулювання загальних висновків.

Складання сенкану про сульфатну кислоту.

3.4. Домашнє завдання.

H2SO4 Любі гості! Я вам дуже вдячна, що ви прийшли до мене поспілкувалися. Ми багато взнали про властивості різних речовин. І щоб ви не забули про мене і мій характер, прочитайте дома параграф §30 і виконайте вправи № завд.6 -7.

І група: Закінчити рівняння реакцій взаємодії оксидів основних металів з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:

NA2O + H2SO4 à

CuO + H2SO4 à

Al2O3 + H2SO4 à

ІІ ГРупа: Закінчити рівняння реакцій взаємодії основ з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:

KOH + H2SO4 à

Mg(OH)2 + H2SO4 à

Al(OH)3 + H2SO4 à

ІІІ група: Закінчити рівняння реакцій взаємодії солей з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:

CaCO3 + H2SO4 à

K2S + H2SO4 à

Na2SiO3 + H2SO4 à

ІV Група: Закінчити рівняння реакцій взаємодії металів з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:

Mg + H2SO4 à

Fe + H2SO4 à

Cu + H2SO4 à

V Група:

З переліку речовин виписати формули сульфатів та гідрогенсульфатів: KOH, К2SO4, NaHSO4, Na2SO4, SO2, H3PO4, Fe2 (SO4) 3, MgCO3, Ca(НSO4)2, Al(OH) 3.

KOH

К2SO4

NaHSO4

Na2SO4

SO2

H3PO4

Fe2 (SO4) 3

MgCO3

CaSO4)2