Природознавство
Мета: формувати компетентності: ключові (вміння вчитися - самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурна - дотримуватися норм мовленнєвої культури, звязно висловлювати в контексті змісту самостійно опрацьованого матеріалу підручника; загальнозбережувальна (життєві навички, що сприяють соціальному здоров"ю) - слухати пояснення вчителя, а у разі необхідності звертатися з проханням про індивідуальне консультування); предметні: ознайомити дітей із будовою рослин; з'ясувати значущість кожної частини рослин; розвивати вміння аналізувати, спостережливість; виховувати любов до природи, гуманне ставлення до всього живого.
Обладнання: таблиця "Будова рослин", предметні малюнки, фрукти та ягоди, DVD відео.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
Вправа "Погода"
- Яка зараз пора року? Який місяць? Яке число? Який стан неба? Яка температура повітря? Які зміни відбулися в житті рослин?
Малюнковий план
Мандруватимемо разом з Сонечком Семикрапочкою.
Працювати у парах.
Будемо відпочивати.
Робота з підручником.
Робота в групах.
Будемо досліджувати.
Гра "Мікрофон"
II. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ми розпочали третю мандрівку у світ живої природи. Сонечко Семикрапочка познайомила нас з дивовижними рослинами. Які групи рослин ми вивчали? (Культурні та дикорослі рослини).
Давайте з вами пограємо у гру і згадаємо їх.
Гра "Впізнай культурну рослину".
- Уважно дивимося на малюнки рослин. Якщо ви бачите культурну рослину плескаєте у долоні.
(Подорожник, яблуня, груша, ромашка, кульбаба, абрикоса, вишня, кропива.)
- Продовжіть пам'ятку друга природи. Усі культурні рослини походять від...
III. Вивчення нового матеріалу
- Ми продовжуємо з вами мандрувати із сонечком Семикрапочкою і дізнаємося з чого складається рослина.
1. Перегляд відео "Будова рослини"
- Давайте зараз подивимося і послухаємо з чого складається рослина? (Перегляд відео "Будова рослини".)
- Дивіться і слухайте уважно, щоб потім дати відповідь на моє питання: "З чого складається рослина?".
2. Робота з таблицею. (На дошці малюнок кульбаби з підписаними органами рослини.
3. Робота в парах. Практична робота.
На кожну парту до уроків розкладають розрізану на частини рослину.
- Розгляньте окремі частини рослини. Назвіть їх одне одному.
- Покажіть корінь, стебло, листя, квітку. (Діти беруть до руки кожну частину рослини і показують учителеві.)
- Складіть їх у такій послідовності, щоб утворилася ціла рослина. (Перевірка завдання.)
- Для чого коріння рослині? (Закріплює рослину в ґрунті, міцно утримує її.)
- Для чого стебло? (Тримає листя і квітку.)
- Для чого рослині листя? (Ловить сонячне проміння, листям рослина дихає.)
- Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
- Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини? (Відповіді дітей)
Висновок: Тож який ми можемо зробити висновок? (Усі частини рослини важливі та взаємопов'язані. Це єдиний організм.)
4. Фізкультхвилинка
Трава низенька-низенька, ( Всі присіли)
Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору)
Вітер дерева колише-гойдає(Обертаються)
То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво)
То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)
То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)
Птахи летять - відлітають, (Махають руками)
А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають)
ІУ. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.
1. Робота з підручником. (с. 58)
- Відкрийте свої підручники на с. 58.
- Роздивіться малюнок.
- Скажіть, чи є такі органи в купальниці? (Відповіді дітей)
(Розповідь дітям про рослину та показ малюнку)
Це - Насіння помідора в м'якоті.
Насіння кавуна в ягоді.
Вишня в ягоді.
У. Підсумок уроку.
Гра "Мікрофон"
- З яких частин складається рослина?
- Чи може рослина існувати без будь - якої частини?
- Де утворюються плоди?
- Що вам найбільше запам'яталося?