УРОК № 10 (інформатика 2 клас)
Тема. Ознайомлення з поняттям "множина".
Мета: Ознайомити з поняттям "множина"; розвивати в учнів логічне й образне мислення; формувати вміння аргументувати свої висновки; формувати вміння здійснювати вибір у прикладній програмі; виховувати дбайливе ставлення до обладнання в кабінеті.
Обладнання: Плакат для виконання усних завдань
Програмне забезпечення: Комп'ютерна програма "Скарбниця знань".
Вимоги до учнів: уміти наводити приклади множини предметів; визначати належність елемента множині; визначати рівні множини; аргументувати свій вибір; керувати об'єктами на екрані монітора.
Хід уроку
I. Розминка (3 хв).
Дайте відповіді на запитання: як можна назвати одним словом предмети:
- ліжко, стілець, шафа, полиця, стіл? (Меблі) каструля, чашка, тарілка, блюдце, сковорода? (Посуд) яблуня, береза, ялинка, дуб, сосна? (Дерева) заєць, вовк, корова, коза, кішка? (Тварини) ромашка, троянда, волошка, кульбаба? (Квіти)
Пояснення поняття "множина" (12 хв).
На дошці закріплені предмети:
Дітям пропонується поділити ці об'єкти на групи. (Запитання задається з наголосом на нове слово - "об'єкт") А чи знайоме вам слово "об'єкт"? Чому ці предмети названі об'єктами?
Об'єктом може бути будь-який предмет. Ви його можете побачити, торкнутися, понюхати. Навіщо ж ми замінили знайоме слово "предмет" на нове - "об'єкт"? Виявляється, під об'єктом розуміють не тільки неживі предмети; але й представників живої природи. Наприклад, об'єктом може бути: дім, квітка, собака, бджола, дерево, хмара тощо. Об'єктом буде й те, що створюється в результаті розумової діяльності людини. У школі ви часто самі створюєте такі об'єкти: на уроках математики - розв'язуєте приклади й задачі, на уроках мови - записуєте вправи, на уроках малювання - створюєте малюнки. Важливо зазначити, що будь-який об'єкт сприймається людиною як щось ціле.
Об'єкт - це деяка частина навколишнього світу, яка може бути розглянута як єдине ціле. У об'єкта є ім'я. Наприклад: зошит, кішка, трикутник, коло. Якщо ви чуєте назву знайомого об'єкта, ви його уявляєте.
(Для виконання завдання до дошки викликають учнів.) Запитання дітям: чому саме так ви поділили предмети? Відповідь:
а) не мають кутів; б) мають кути.
Кожен об'єкт має свої властивості. Наприклад: об'єкт "учень" може бути слухняним, ввічливим, розумним. Об'єкти на дошці поділені за їхніми властивостями.
III. Робота із зошитом - завдання 1.
Групу об'єктів, які мають спільні ознаки, будемо називати множиною. Наприклад: множина літер, множина чисел, множина стільців або множина книг. Різні об'єкти можуть належати до даної множини або не належати. Зошит з інформатики належить до множини зошитів, а олівець - ні.
IV. Гра "Множина".
Учні діляться на дві команди. Учитель називає множину (дерева, птахи, риби, многокутники), кожна команда по черзі називає предмети, які належать до цієї множини. Правильна відповідь - 1 бал, неправильна відповідь - 1 штрафний бал. Виграє та команда, яка набрала найбільшу кількість балів (штрафні бали віднімаються).
Множина може бути скінченною, нескінченною і "порожньою". Наприклад, множина літер українського алфавіту - скінченна, вона включає усталену кількість літер - 33 літери. Множина зірок нескінченна, а множина динозаврів, які мешкають у наш час, - "порожня".
V. Виконання усного завдання: знайти на плакаті рівні множини предметів.
Приклад плакатів:
Відповідь: 1, 2, 4.
VI. Робота із зошитом (10 хв).
VII. Фізкультхвилинка (1 хв).
Один! Два! Всі присіли, потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились, зі струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Всі веселі, крутимось на каруселі.
Сім! Вісім! В потяг сіли, ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили і за парти дружно сіли.
VIII. Пояснення домашнього завдання (1 хв).
IX. Робота з комп'ютерною програмою. Зупинка "Множини" (Множина 1) (10 хв).
X. Релаксація (1 хв).
XI. Підсумок уроку (2 хв).