Лісові системи та їх вивчення в шкільному курсі біології

Дипломная работа - Педагогика

Другие дипломы по предмету Педагогика

?єнко М. І., Гордієнко Н. М. Лісівничі властивості деревних рослин. К.: Вістка, 2005. 816 с.

  • Доповідь про стан навколишнього природного середовища в Чернігівській області за 2007 рік. Чернігів, 2006.
  • Єлін Є.Я. Рослини наших лісів. К.: Радянська школа, 1983. 239 с.
  • Ємельянов І.Г. Оцінка біорізноманіття екосистем у контексті оптимізації мережі природно-заповідних територій // Заповідна справа на межі тисячоліть. Канів, 1999. 110 127 с.
  • Заповідники і національні парки України. - К.: Вища школа, 1999. -230 с.
  • Збереження і невиснажливе використання біорізноманіття України: стан та перспективи. / За ред. Шеляг-Сосонка Ю.Р. К.: Хімджест, 2003. 248 с.
  • Зверев И.Д., Мягкова А.Н. Общая методика преподавания биологии в средней школе. М.: Просвещение, 1985.
  • Зеленая книга Украинской ССР. Редкие, исчезающие и типичные, нуждающиеся в охране растительные сообщества. / Под общ. ред. Шеляг-Сосонка Ю.Р./ К.: Наук. думка, 1987 216 с.
  • Злобін Ю.А., Кочубей Н.В. Загальна екологія: Навч. посібник. Суми, 2003. 416 с.
  • Калинова Г. С., Мягкова А.Н. Методика обучения биологии. М.: Просвещение, 195.
  • Корнева И.Д., Шубкина Л.С. Хрестоматия по методике преподавания биологии. М.: Просвещение, 1977.
  • Кузнецова В.И. Уроки биологии. М.: Просвещение, 1991.
  • Мягкова О.М., Комісаров Б.Д. Методика навчання загальної біології. К.: Рад. шк., 1982.
  • Поварніцин В. О. Ліси українського Полісся. Львів: Вид-во АН УРСР, 1959. 207 с.
  • Пороша С. І., Пастернак В. П. Природне лісовідновлення. Харків: Вид-во Харк. держ. аграр. ун-ту, 1997. 24 с.
  • Рослинність УРСР. Ліси. К.: Наук.думка, 1971. 460 с.
  • Свириденко В. Є. Швиденко А. Й. Лісівництво. К.: Сільгоспосвіта, 1995. 364 с.
  • Сукачев В.Н., Дылис Н.В. Основы лесной биогеоценологии. М.: Наука, 1964. 374 с.
  • Физико-географическое районирование Украинской ССР. К.: Изд-во Киев. ун-та, 1968. 684 с.
  • Чернявский М.В. Ліси України та збереження їхнього біологічного різноманіття. Охорона пралісів України // Конвенція про біологічне розмаїття; громадська обізнаність; участь. К.: Стилос, 1997. С. 75-89.
  • Шеляг-Сосонко Ю. Р., Стойко С. М., Вакаренко Л.П. Ліси України. Сучасний стан, збереження, використання. К.: Наук. еколог. центр. Укр., 1996. 32 с.
  • Шеляг-Сосонко Ю.Р. Ліси України: біорізноманітність та збереження. Укр. ботан. журн., 2001, т.58, №5
  • Шеляг-Сосонко Ю.Р., Устименко П.М., Вакаренко Л.П., Попович С.Ю. Ценотаксономічне різноманіття лісів України: методи оцінки та синфітосозологічна класифікація // Укр. ботан. журн. 1999. 56, №1. С. 74-78.
  • Шеляг-Сосонко Ю.Р., Устименко П.М., Попович С.Ю., Вакаренко Л.П. Зелена книга України. Ліси. К.: Наук. думка, 2002. 253 с.
  • Шухова Е.В., Лаврух Л.П., Тшяоха Л.П. Форми і методи перевірки знань учнів з біології. К.: Рад. шк., 1980.
  •  

    Додаток 1

     

    Виховний захід на тему „Різноманітність природи України. Мішані ліси” (6 клас)

    Мета: Ознайомити учнів із рослинним і тваринним світом, багатствами надр, особливостями промислового розвитку, кліматом зони мішаних лісів. Розвивати мислення. Виховувати бережне ставлення до природи. Вчити учнів міркувати, працювати колективно.

    Обладнання. Календар спостережень за природними явищами, глобус, карта природних зон України, словники, довідники, енциклопедичні видання, література за темою, ребуси, гербарій, ілюстрований матеріал - флора і фауна зони мішаних лісів, матеріали до теми Червона книга України, картки з математичними завданнями екологічного спрямування, картки до гри Класифікуй (перелік назв представників флори і фауни зони мішаних лісів в довільному порядку).

    Хід заняття

    І. Підсумок фенологічних спостережень (фенологія - наука про сезонні явища в природі). - Сьогодні черговим синоптиком у нас працює ...

    (Сьогодні 12 грудня. Сонце зійшло о 7 год. 47 хв., а зайде о 15 год. 56 хв. Тривалість дня 8 год. 9 хв. Опади сьогодні ... (у вигляді ... або відсутні). Небо ... (ясне, похмуре, хмарне). Температура на 7 год. ранку ... Вітер ...).

    - Грудень землю грудить і хату студить. (Продовжують учні).

    Сумний грудень у свято й будень.

    Грудень рік кінчає, а зиму починає.

    Грудень поле грудить і поле студить.

    Прийшов грудень, приніс студень.

    Дим без вітру стелиться по землі - значить випаде сніг або потепліє.

    II. Актуалізація опорних знань.

    1. Тест.

    1) Яку форму має Земля: куба, кулі, піраміди?

    2) Де поверхня Землі отримує найбільше сонячного світла і тепла: на екваторі, на Північному полюсі, на Південному полюсі?

    3) У якій півкулі Землі відносно екватора ми проживаємо: у південній, у північній, інший варіант?

    4) На якому материку розміщена Україна: Австралія, Євразія, Африка?

    5) Чому на земній кулі змінюються пори року: бо Сонце обертається навколо Землі, бо Земля з нахиленою віссю обертається навколо Сонця, це залежить від Місяця?

    6) Природна зона - це ... місцевість, де дуже жарко; місцевість, де дуже холодно; місцевість зі своїми природними умовами: погодою, ґрунтами, рослинами і тваринами.

    Для хвилинки інформації

    Найстарішим деревом в Україні вважається дуб, якому 1300 років. Цей дуб росте в Рівненській області.

    А у Запорізькій області є такий дуб, обхват стовбура якого 8 м.

    2. Бесіда.

    - Які природні зони України вам відомі? (Мішаних лісів, лісостепу, степу, субтропіків у Криму)

    - Як переходять природні зони одна в одну? (Не різко і одразу, а поступово)

    3. Робота з картою (один учень працює біля карти на дошці, а решта з картами на партах).

    - Назвіть і покажіть природні зони України (користуйтеся поясненнями до умовних знаків).

    ІІІ. Повідом