Урок-роздум на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло"
Методическое пособие - Педагогика
Другие методички по предмету Педагогика
Урок-роздум
Тема. Василь Сухомлинський. Красиві слова і красиве діло
Мета: ознайомити з твором В. Сухомлинського; вчити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів, робити висновки щодо прочитаного; розвивати виразне читання, звязне мовлення, вміння цінувати думки товаришів; виховувати доброту, чуйність, вміння бачити і творити красиве.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Вступна бесіда.
- Ми продовжуємо знайомитись з творами Василя Сухомлинського. Згадайте, що ви знаєте про цю людину.
- Які твори В. Сухомлинського ми вже читали?
- Перегляд виставки творів В. Сухомлинського.
- Робота з книгою.
Прочитайте на 66 сторінці розповідь про письменника і скажіть, що нового ви про нього дізналися.
II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку.
1. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні ми прочитаємо оповідання В. Сухомлинського Красиві слова і красиве діло.
2. Саморефлексія.
Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Чого хочете навчитися, що дізнатися, що найбільше цінуєте?
(Хочу дізнатися:що таке краса;
з чим краса завжди єдина.
Хочу навчитися: виразно читати;
вибирати з прочитаного головне;
робити висновки.
Я ціную:нові знання;
думки товаришів;
корисні поради.)
Кожен з вас визначився, над чим він буде працювати на уроці.
3. Гра Мікрофон.
Діти передають один одному уявний мікрофон і відповідають на поставлене запитання (відповіді не повинні повторюватися).
Що таке краса? Якими іншими словами можна замінити слово красивий?
(Прекрасний, чудовий, симпатичний, приємний, акуратний, охайний.)
4. Словникова робота. Робота в парах.
Знайти в словнику значення слова краса.
Краса це те, що приємно і подобається всім людям без винятку, все те добре і прекрасне, що оточує людину і викликає в неї радість. А сьогодні ми поговоримо про красиві слова і красиві діла.
5. Доповни речення.
До красивих слів належать слова... (Далі учні продовжують по одному слову.)
6. Читання із зупинками казки Дві доньки.
Дві доньки
Було в матері дві доньки Щебетушечка та Похмурочка. Що то за різні діти були! Щебетушечка все коло матері вється та солодко виспівує: Голубко моя! Матінко рідна! Я тебе люблю понад усе на світі! А Похмурочка все мовчки робить, ніколи таких улесливих слів не почуєш від неї. Любила мати обох дочок, раділа їхній вдачі та частенько мріяла про майбутнє щастя діток та свою спокійну старість.
І зупинка
Хто з дочок вам більше сподобався? Чому? (Щебетушечка, бо говорила матері красиві слова.)
Та ось прийшла в сімю біда. Тяжко захворіла мати. Як не старалися доньки, які ліки не знаходили все марно.
Якось дійшла до доньок чутка, що живе в лісі стара чаклунка, та таку силу має, що мертвий камінь оживляє. Зібралися дівчата та й хутко до лісу. Прийшли, а стара вже їх чекає, до хати запрошує...
II зупинка
Як думаєте, що буде далі?
Надвечір у село повернулася одна Щебетушечка. Зайшла до оселі, а мати вже й встала. По господарству порається, всміхається хвороби як не було.
- А де ж Похмурочка? запитує дочку.
- Не знаю, каже Щебетушечка, десь у лісі заблукала.
Йшов час. Мати й Щебетушечка жили як раніше, а Похмурочка так і не повернулася. Ніхто не знав, де вона.
III зупинка.
- Що трапилося з Похмурочкою?
- Чому Щебетушечка не знала, де її сестра?
А з лісу в село стала приходити старенька бабуся. І все, куди б не йшла, коло хати матері й доньки зупиниться. Якось не втерпіла мати та й до неї: А чого це ви та все на нашу хату поглядаєте? Запитала та й стихла. З лиця старої жінки на неї дивились очі її Похмурочки, рідної донечки. Та стільки печальної любові було у них, що заголосила мати: Дитино моя! Що сталося з тобою? І розповіла старенька, як вимагала стара чаклунка за материне здоровя по 20 літ молодого життя, як Щебетушечка змирилася-з материною смертю і відмовилась, як віддала Похмурочка власні 40 літ, вроду та здоровя. А тоді й каже: Помирати мені скоро, мамо, бо я вже стара. Це попрощатися приходила.
І подалася до лісу назавжди. А мати з Щебетушкою живуть і досі. Та чомусь не тішать маму мрії про щасливе майбутнє та спокійну старість.
- Хто з дочок вам сподобався більше?
- Чому ви змінили свою думку і ваші симпатії тепер на боці Похмурочки?
- Що ж прикрашає людину: красиві слова чи красиве діло?
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання оповідання В. Сухомлинського вчителем.
Яке у вас враження після прочитаного?
2. Самостійне читання дітьми.
Скільки дійових осіб у творі?
3. Вибіркове читання.
- Прочитати красиві слова з оповідання.
- Про яке красиве діло говориться в тексті. Прочитайте.
- В яких словах головна думка оповідання?
4. Робота в групах.
Скласти власну розповідь, яка підтверджувала б головну думку прочитаного.
(Тим групам, яким важко впоратися із завданням, вчитель дає картки з опорними словами. Наприклад:
- в клітці сумував горобчик; не хотів їсти; розвеселяли; відкрив клітку; полетів на волю;
- не прибрав зошит; урок малювання; розлились гуашеві фарби; всі співчували; дістав чистий зошит;
- спортивні змагання; естафети з бігу; впав; поранив ногу; текла кров; всі жаліли; дістав хусточку і перевязав рану і т. д.)
5. Підсумок.
З чим дружить к