Стискання та архівування даних

Методическое пособие - Компьютеры, программирование

Другие методички по предмету Компьютеры, программирование

План-конспект уроку з інформатики

 

До проведення заняття допущений з оцінкою плану-розробки:

Вчитель: __________ /Підпис/_______

Методист ___________/Підпис/ _____

Оцінка: _________________ Оцінка ________________

Оцінка проведеного заняття:

Вчитель: __________ /Підпис/_______

Методист ___________/Підпис/ _____

Оцінка: _________________ Оцінка ________________

Дата ______________________ Клас _________________________

Тема: Стискання та архівування даних. Практична робота №6. "Архівування та розархівування даних"

Мета:

1. Познайомити учнів з основними поняттями з теми "Запуск на виконання програм. Типи файлів"; закріпити вміння та навички роботи з обєктами файлової системи; перевірити вміння учнів працювати з обєктами файлової системи.

2. Розвивати логічне мислення, увагу, уяву, кмітливість, вміння використовувати набуті знання на практиці, звязне мовлення.

3. Виховувати охайність конспектування теоретичного матеріалу в зошитах, культуру спілкування, ввічливість, дисциплінованість, наполегливість у навчання

ДИДАКТИЧНІ ЗАСОБИ:

підручник

робочий зошит;

картки-завдання

ОБЛАДНАННЯ

Кабінет інформатики

Компютери

МЕТОДИ НАВЧАННЯ:

Розповідь

Пояснення

Бесіда

Самостійна робота учнів

ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ:

Для вивчення нового матеріалу - фронтальна

Для самостійної роботи - індивідуальна.

Тип ЗАНЯТТЯ: комбінований

 

План заняття

 

I. Організаційний момент.

II. Повторення раніше вивченого матеріалу.

IІІ. Вивчення нового матеріалу.

ІV. Закріплення нового матеріалу.

V. Практична робота.

VI. Прибирання робочих місць.

VII. Підведення вчителем підсумків заняття.

ХІД І Зміст ЗАНЯТТЯ

І. Організаційний момент.

введення учнів в кабінет інформатики до дзвоника; привітання;

перевірка присутності учнів за журналом,; заповнення вчителем класного журналу;

перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, підручник);

призначення чергових вчителем;

II. Повторення раніше вивченого матеріалу.

(проводиться у формі усного опитування по журналу).

Питання:

1. Чим характерні шкідливі компютерні програми?

2. Як поділяють шкідливі компютерні програми за рівнем небезпечності дій?

3. Опишіть класифікацію шкідливих програм за принципами розповсюдження і функціонування.

4. Які дії можуть виконувати шкідливі компютерні програми?

IІІ. Вивчення нового матеріалу.

Проблемна ситуація: на вашій флешці залишилось вільними 10 Мб. Вам необхідно перенести 4 фотографії розміром по 3,5Мб на інший компютер для оформлення презентації. Ваші дії? (Пропозиції учнів).

Ми з вами зясували, що при перенесенні інформації з одного компютера на інший іноді необхідно зменшити обєм інформації.

Розповідь вчителя.

Під час роботи з компютером можливі з різних причин пошкодження або знищення інформації на дисках. Це може відбуватися через фізичне пошкодження магнітного шару диску, неправильне корегування або випадкове знищення файлів, пошкодження інформації компютерними вірусами тощо. Тому для зменшення втрат інформації сід мати архівні копії файлів з найбільш важливою для вас інформацією.

Під запис.

Архівація даних - це злиття кількох файлів чи каталогів в єдиний файл-архів.

Стиснення даних - це скорочення обсягу вихідних файлів шляхом усунення надлишкової інформації.

Пояснення вчителя.

Для виконання цих завдань існують програми-архіватори, які забезпечують як архівацію, так і стиснення даних. За допомогою спеціальних алгоритмів архіватори видаляють із файлів надлишкову інформацію, а при зворотній операції розпакування вони відновлюють інформацію в первісному вигляді. При цьому стиснення та відновлення інформації відбувається без втрат.

До базових функцій, які виконують більшість сучасних архіваторів, відносять:

1) розпакування файлів із архівів;

2) створення нових архівів;

3) додавання файлів до архіву;

4) створення архіві, що саморозпаковуються;

5) створення розподілених архівів на носіях малої ємності;

6) тестування цілісності структури архівів.

Існує багато різних форматів архівів, найвідомішими з яких є:

1) ZIP-один з найпопулярніших форматів, що грунтується на алгоритмах стискання, запропонованих у 80-х роках ХХ ст. ізраїльськими математиками Абрахамом Лемпелєм та Якобом Зівом. Використовує факт наодноразового повторення фрагментів тексту, тобто послідовностей байтів. Цей формат є основним для архівів, поданих у Всесвітній мережі Інтернет, його підтримує більшість програм-архіваторів;

2) RAR-формат архівів, розроблений російським програмістом Євгеном Рошалем. Цей формат дає змогу отримати архів значно меншого розміру, ніж у форматі ZIP, але потребує для виконання цього процесу значно більше часу. RAR набагато краще за інші формати оптимізовано для стиснення великої кількості файлів та гігабайтних дискових просторів;

3) RLE-використовується для зображень з великими одноколірними ділянками. Зображення, в яких мало сусідніх пікселів однакового кольору, не придатні для стиснення за методом RLE. Розмір стиснутого файла в такому разі може перевищувати розмір вихідного файла;

4) CAB - формат архіву. який використовують для стиснення даних застосунки корпорації Майкрософт;

5) GZIP, TAR-формат архівів у системах на базі операційних систем Unix та Linux.

Різні програми-архіватори здатні стискати інформацію по-різному. Ступ?/p>